Колко коли се провалят на техническия преглед след свързването на пунктовете и ДАИ Снимка: © Getty Images

От десет дни насам пунктовете за годишни технически прегледи (ГТП) подават автоматично данните от проверката на превозните средства към информационната система на "Автомобилната администрация".

Целта е да се осигури по-качествен контрол върху проверките за това дали един автомобил отговаря на нормите.

Темата обаче стана повод за спекулации, че заради стария автопарк в страната колите масово ще се "провалят" в теста за отработени газове.

От "Възраждане" дори заплашиха с протести, ако наредбата не се промени, защото по техни изчисления над 2 милиона автомобила били заплашени от спиране.

Какво всъщност се промени от 22 юли, когато влезе в сила автоматичното отчитане на техническите прегледи към ДАИ?

Най-общо казано - нищо, освен това, че вече е невъзможно данните от ГТП да се манипулират чрез ръчно въвеждане на информацията.

Самите технически изисквания към превозните средства и допустимите емисии не са променяни от 2012 година.

Според наредбата автомобилите, при които са установени сериозни неизправности като проблеми със спирачния път се спират от движение. Тези, при които неизправностите са по-леки, имат 14 дни да ги отстранят и отново да се явят на годишен технически преглед.

Справка на Министерството на транспорта за първата седмица, откакто работи автоматичната система (22-31 юли), показва, че:

  • 95 867 автомобила са преминали успешно ГТП (т.е. 98.4%);
  • 153 са спрени от движение;
  • 1397 автомобили са получили предписания в рамките на 14 дни да отстранят леки проблеми, установени на техническия преглед;

Собствениците, чиито автомобили са били спрени от движение, също могат да бъдат автоматично регистрирани отново. Това се случва, когато техническите неизправности бъдат отстранени и колата покрие изискванията при повторен технически преглед. В този случай се заплаща пълна такса за втория преглед.

Ако при ГТП са установени леки неизправности, собственикът получава документ, който му позволява да ползва автомобила в рамките на две седмици.

През тези 14 дни той трябва да отстрани леките проблеми по колата си и отново да се яви на технически преглед. В този случай "не би следвало да плаща пълния размер на таксата за ГТП", уточняват от Министерството на транспорта.

За сравнение - преди въвеждането на автоматичната система, за периода от 8 до 17 юли:

  • 105 922 автомобила са преминали успешно ГТП - 99.8% от всички;
  • 22 превозни средства са спрени от движение;
  • 150 получили предписание да отстранят проблемите в рамките на 14 дни, или почти 10 пъти по-малко от периода, в който данните вече не може да се манипулират;

От сравнението се вижда, че сега се засичат значително повече неизправности в автопарка в България. Няма промяна в техническите изисквания, само е направена автоматичната връзка между пунктовете и автомобилната администрация.

На фона на тежките пътни инциденти в страната и мръсният въздух, по-добрият контрол върху техническата изправност на автомобилите звучи като добра новина. Броят на спрените от движение на коли е далеч по-малко от спекулациите за милиони.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Кино и сериали

Изживейте магията на Хогуортс със специалната селекция „Перон 9¾“ в EON Видеотека

Всички филми за Хари Потър и Фантастични животни – от първото писмо до Хогуортс до последната битка за съдбата на магьосническия свят.

16:36 - 18.09.2024
Бизнес

Лихвите по депозити достигнаха 3,5% в приложението на tbi bank

Инфлацията вече не "яде" спестяванията

14:13 - 18.09.2024