Антъни Блинкен – това е фаворитът за нов държавен секретар на САЩ под ръководството на Джо Байдън. Очаква се обявеният за победител в президентските избори демократ да обяви 58-годишния привърженик на глобалните съюзи за наследник на ключовия пост. Това най-вероятно ще се случи във вторник, пишат медиите в САЩ.
Блинкен е бивш зам.-държавен секретар, когато Барак Обама беше в Белия дом. Той започва кариерата си в Държавния департамент още по време на властта на Бил Клинтън, а в момента е най-близкият съветник на Байдън в сферата на външната политика.
По-интересното обаче за него е отвъд границите на политиката. Защото след срещите с дипломати и съветници на най-високо ниво, Блинкен се прибира у дома и вади своята бас китара, за да запише поредното парче за музикалната си банда.
Когато през октомври даваше интервю от дома си, демократът не успя да скрие музикалния инструмент и в социалните мрежи веднага тръгна дискусия по темата. Оказа се, че Тони, както го наричат в САЩ, си има своя собствена група, която носи името „Аблинкен“. Той е вокалистът, но също така свири на китара, създава и записва музиката.
В акаунта си в Twitter дори е призовал последователите си да натиснат бутона „Follow“ и в неговия Spotify. Там е качил два сингъла – „Lip Service“ и „Patience“ от 2018. Блинкен съчетава елементи на рок, R&B и кънтри музиката в своите парчета, а в YouTube могат да се открият няколко видеа, в които кандидатът за нов държавен секретар на САЩ показва плътния си тембър и дълбокия си глас зад микрофона.
Блинкен е роден в Ню Йорк през 1962 г., в семейството на евреите Джудит и Доналд (който е бил посланик в Унгария). Учи в „Далтън“ до 1971, след което се мести в Париж. Там майка му живее със своя втори съпруг – адвокатът Самюел Писар, оцелял в лагерите „Аушвиц“ и „Дахау“.
По-късно Блинкен се записва в Харвард, завършва право и в Университета „Колумбия“. Преди да започне политическата си кариера в Бюрото за европейска политика през 1993, той е имал желание да стане журналист или филмов продуцент, пише The New York Times. Уменията му в писането и, като цяло, в журналистиката са толкова добри, че президентът Бил Клинтън го кани да изготвя речите му, свързани с външната политика.
Блинкен заема различни позиции в администрацията в продължение на повече от две десетилетия. От 1994 до 2001 е съветник по националната сигурност, а после става директор на Комитета за външна политика в щатския Сенат.
Кариерата на Блинкен в политиката процъфтява при Барак Обама, където става ключова фигура в дипломатическите преговори с над 60 страни в опит да се противопоставят на Ислямска държава в Ирак и Сирия.
През 2017 Антъни Блинкен влиза в частния сектор и съосновава WestExec Advisors – фирма за стратегии и консултации в сферата на външната политика. Компанията анализира потенциални придобивания и инвестиции от гледна точка на геополитическите рискове.
Когато Джо Байдън започва кампанията си за президентските избори, Блинкен е негов политически съветник. Сега новият президент на САЩ ще разчита на опита му в сферата на външнополитическите отношения.
Всъщност, Блинкен и Байдън работят заедно почти 20 години. Роденият в Ню Йорк политик е сред съветниците по националната сигурност, когато демократът беше вицепрезидент при Обама. Сега задачата му ще бъде по-различна – той трябва да реабилитира позицията на САЩ като лидер в някои глобални съюзи и институции като Парижкото споразумение за климата, Иранската ядрена сделка и Световната здравна организация. Страната не работи и по трите заради решение на Доналд Тръмп.
„Просто казано, големите проблеми, пред които се изправяме като страна и като планета – било то климатични промени, пандемия или разпространение на оръжия – за нито едно от тези неща не може да се вземе едностранно решение“, каза Блинкен на форум в Института „Хъдсън“ през юли, цитиран от NYT. „Дори могъща страна като САЩ не може да се справи с тях сама“.
Блинкен е глобалист и за него колаборацията с други държави е най-важна – точно това спомена на форума. Той иска САЩ и Китай да работят заедно в сферата на търговията, технологията, инвестициите и спазването на човешките права, а не всяка нация да трябва да избира само една от двете най-мощни икономики.
В публични изявления от последните дни Блинкен не крие първите задачи, които ще изпълни, когато Байдън дойде на власт. Ще има на разположение около 15 дни след встъпването в длъжност на демократа, за да удължи с още пет години договора за стратегическите ядрени оръжия с Русия. Ще опита да присъедини към него и Китай.
Най-вероятният нов държавен секретар ще направи и опит да спре кризата с бежанците и миграцията в САЩ. В последните си дни на власт администрацията на Обама постави граница от 110 хиляди бежанци, на които им е позволено да се установят в САЩ през 2017. Тази цифра през 2021 е спаднала до 15 хиляди.
Освен всичко останало – Блинкен ще трябва да се грижи за двете си малки деца, докато служи в администрацията на Байдън.
Антъни Блинкен е познат и на българските политици. Той пристигна у нас преди 4 години и се срещна с премиера Бойко Борисов и с тогавашния външен министър Даниел Митов, с бившия министър на отбраната Николай Ненчев и с тогавашния президент Росен Плевнелиев. Основната тема на срещата беше съвместната работа в сферата на отбраната и сигурността.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: