Макрон е разговарял с Радев и премиера на Северна Македония, готов е да посрещне страните за споразумение Снимка: © Getty Images

Френският президент Еманюел Макрон е провел среща с Румен Радев и с министър-председателя на Република Северна Македония Димитър Ковачевски вечерта на 6-и юни, за да опита да помогне за сключването на двустранно споразумение, което да позволи започването на преговори за присъединяване на Скопие към Европейския съюз, съобщава Agence France-Presse.

Новината бе потвърдена от официално съобщение на Елисейския дворец, което гласи: "По време на този обмен президентът на републиката изрази пълната си подкрепа за споразумение между двете страни, което ще допринесе за добросъседските отношения и зачитането на основните права на гражданите, които заявяват, че принадлежат към други общности или малцинства. Той изрази готовност да посрещне българските и македонските власти в Париж в подходящ момент, за да сключат двустранното си споразумение".

Действията на Макрон са свързани с усилията, които Париж полага, в рамките на френското председателство на ЕС, да бъде започнато присъединяването на Западните Балкани - приоритет, обявен като личен от френския държавен глава.
Френското председателство ще приключи на 1 юли.

София блокира присъединяването на Северна Македония към Европейския съюз от ноември 2020 г. заради спорове, свързани с езика и историята на страната.

България е поставила пет искания пред македонската страна, за да вдигне ветото си върху започването на преговори за членство между нея и ЕС. Някои от тези искания са формални и вече изпълнени. Най-важното оставащо е вписването на българите в македонската конституция като държавотворен народ, което именно е по настояване на президента Радев.

Възможно е България да даде одобрение за започването на процедура за членството на Македония в ЕС, а спортните моменти да станат част от критериите, които западната ни съседка ще трябва да покрие, за се присъедини към Европейския съюз - т.е. те да влязат в преговорните глави.

Гърция също бе против до 2018 г., тъй като разполагаше с провинция със същото име като държавата. Добавянето на "Северна" обаче реши този казус.

Руската инвазия провокира Украйна, Грузия и Молдова също да подадат молби за членство в края на февруари и началото на март, като се очаква Европейската комисия скоро да излезе със становище относно кандидатурата на Киев. На 9 май Макрон предложи ускорена процедура за приемане на Украйна.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Почина Кирил Прибойски - един от емблематичните преподаватели в НГДЕК

Прибойски е един от дългогодишните преподаватели в Класическата гимназия в София

19:34 - 18.01.2025
Важно днес

Десетки пострадаха след скъсване на седалков лифт в Испания

Съобщава се и за 80 души, които са блокирани на съоръжението

16:27 - 18.01.2025
Важно днес

Протест срещу връщането на Ивайло Иванов в МВР организира БОЕЦ

Иванов беше уволнен като гл. секретар на МВР заради полицейското насилие по време на протестите през 2020 година

15:49 - 18.01.2025
Важно днес

След скандалите за плагиатство Петър Илиев е станал нещатен сътрудник в Народното събрание

Той ще консултира Тошко Йорданов по конституционни и правни въпроси

15:29 - 18.01.2025
Важно днес

Пожар избухна в жилищна сграда до женския пазар в София

Районът около сградата е отцепен

15:22 - 18.01.2025
Важно днес

Благоевград също е на прага на грипна епидемия

Това е третата област, в която се очаква да бъдат въведени противоепидемични мерки

12:35 - 18.01.2025
Политика

Един от новите депутати на БСП се оказа в черния списък на Украйна

Галин Дурев е посещавал Крим след незаконното анексиране на полуострова от Русия

12:13 - 18.01.2025
Важно днес

Петър Ганев, ИПИ: Вратата е отворена за еврото от 1 януари 2026 година

България влиза в период, в който ще отговаря на инфлационния критерий, смята икономистът

11:26 - 18.01.2025