Международният валутен фонд (МВФ) обяви рязко понижение на прогнозите си за икономически растеж в редица страни, сред които Съединените щати и Китай. Основна причина за забавянето ръста на икономиката е очакваният ефект от американските мита, които достигнаха най-високите си нива от век насам, предава "Reuters".
Фондът предупреди, че по-нататъшното изостряне на търговското напрежение може допълнително да забави световната икономика.
МВФ публикува актуализация на своите Световни икономически перспективи, изготвена само 10 дни след като президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви универсални мита за почти всички търговски партньори и по-високи ставки за много страни. Влизавето в сила на част от новите мита беше отложено впоследствие.
Фондът намали прогнозата си за глобалния растеж с 0,5% до 2,8 % за 2025 г. и с 0,3% до 3 % спрямо прогнозата си от януари, според която световният икономически растеж трябваше да достигне 3,3 %.
Организацията посочва още, че инфлацията се очаква да намалее по-бавно от очакваното през януари отново заради въздействието на митата. Тя се очаква да достигне 4,3% през 2025 г. и 3,6% през 2026 г., със "забележителни" възходящи корекции за САЩ и други развити икономики.
"Навлизаме в нова ера – глобалната икономическа система, която функционираше през последните 80 години, в момента се рестартира", заяви главният икономист на МВФ Пиер-Оливие Гуриншас.
Според него бързата ескалация на търговското напрежение и "изключително високата несигурност" около бъдещите политики оказват съществено влияние върху икономическата активност по света.
"Това е глобално явление – виждаме по-нисък растеж в САЩ, в еврозоната, в Китай и в други региони", допълва той и предупреждава, че нова вълна от търговски конфликти би засилила несигурността и ще създаде допълнителна нестабилност на финансовите пазари.
Макар по-слабите перспективи вече да са довели до спад в търсенето на долари, пазарите до момента реагират организирано и без паника.
Дългосрочните перспективи остават слаби. Петгодишната прогноза за растеж се задържа на 3,2%, доста под средното ниво от 3,7% за периода 2000–2019 г. Особено силен удар е нанесен върху международната търговия. МВФ я понижава с 1,5 процентни пункта до 1,7%, което е два пъти по-малко от отчетеното през 2024 г.
По-бавен растеж и за българската икономика
В доклада си МВФ препотвърдждава оценките си и за по-бавен растеж на българската икономика през 2025 г. Според прогнозите на финансовата институция брутният вътрешен продукт (БВП) на България ще се разшири с 2,5% през тази година, след като през миналата отчете повишение от 2,8 на сто. С това организацията запазва очакванията си за представянето на българската икономика. Колкото до инфлацията, МВФ очаква през 2025 г. тя да се ускори до 3,7% след отчетените 2,6% през 2024 г.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: