Надглавният прокурор застрашава главния, смята Румен Радев Снимка: © Булевард България

Президентът Румен Радев наложи вето върху промените в в Наказателно-процесуалния кодекс, с които управляващите създадоха нова длъжност – специален прокурор, разследващ главния.

Мотивите на държавния глава са, че законът, приет в края на януари, не предлага „справедливо и устойчиво решение на проблема с липсата на ефективно разследване срещу действащ главен прокурор или негов заместник“.

„С въвеждането на нова длъжност "прокурор по разследването срещу главния прокурор или негов заместник" се нарушават редица основни конституционни принципи, сред които независимостта на съда, независимостта на прокурорите в рамките на съдебната власт и равенството на гражданите пред закона“, твърди Радев, който по време на речта за годишния си доклад през 2020 г. нарече предложението на ГЕРБ „екзотично“.

Според приетия закон всеки прокурор, който има поне 12 години стаж, може да се кандидатира за позицията специален прокурор. Мандатът му е 5 години и след края му той може да избира дали да се върне в държавното обвинение, или да стане съдия. За да бъде избран специален прокурор, за него трябва да гласуват поне 15 души от 25-членния Висш съдебен съвет.

Според Радев – проблемът с липсата на ефективно разследване срещу действащ главен прокурор е основно предизвикателство пред върховенството на закона в България.

„За последната година и половина това е трета различна законодателна инициатива на управляващото мнозинство, която се опитва да намери решение на проблема. Люшкането между различни институционални варианти явно показва, че проблемът е сложен, концепцията за решението му все още не е избистрена и дебатите трябва да продължат в експертен кръг“, каза президентът.

Той смята още, че приетите промени застрашават автономността на главния прокурор и на заместниците му, поставят и под заплаха автономността на всички останали прокурори под тях в йерархията.

„Когато определени прокурорски решения се вземат извън системата за йерархичен контрол, те много по-лесно могат да се използват за прикриване на престъпление, а разследването да служи за упражняване на незаконно въздействие върху самия главен прокурор, неговите заместници, а чрез тях – и върху обикновените прокурори“, пише Радев.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Европейски дневници

Какво са "АПИ-та" и защо никой не иска да гледа как се правят наденица и европейски закони

Лидия Симова за работата на един политически сътрудник в ЕП

20:30 - 25.04.2024
Важно днес

Двама лидери, общо съобщение. ГЕРБ и ДПС се хвалят с 1 млрд. лв. за държавните мини

Трима министри от служебния кабинет на крака при Борисов и Пеевски

18:16 - 25.04.2024
Важно днес

Без да са го прочели, депутати от комисията "Митници" пратиха доклада си в прокуратурата

Но какво пише в документа така и не стана ясно

17:17 - 25.04.2024
Важно днес

Присъдата на Харви Уайнстийн за изнасилване е отменена от съда в Ню Йорк

72-годишният холивудски магнат все пак ще остане в затвора

17:15 - 25.04.2024
Важно днес

"Има риск нашата Европа да умре". Речта на Макрон в Сорбоната

Френският президент призова ЕС за реформи и отговор на рисковете

15:08 - 25.04.2024