НАТО ще увеличи драстично броя на военнослужещите от силите си за бързо реагиране. Това съобщава генералният секретар на организацията Йенс Столтенберг ден преди началото на срещата на върха в Мадрид.
Силите на НАТО, които поддържат високо ниво на готовност за реакция, в момента наброяват около 40 000 души. Плановете на алианса е те да бъдат увеличени до "доста над 300 000 военнослужещи", казва Столтенберг.
Основният фокус на подсилването на капацитета за отбрана ще бъде в Източна Европа и по-специално Прибалтийските републики.
Катализатор за това решение е критиката, която премиерът на Естония Кая Калас отправи към досегашната стратегия за отбрана на трите републики. Преди дни тя коментира, че Литва, Латвия и Естония биха били "заличени от картата" при евентуална руска инвазия, докато НАТО започне освободителна контраатака.
Преди дни Русия отправи и нови заплахи срещу сигурността на Литва, след като страната прекрати товарните превози към Калининград.
Столтенберг отказва да потвърди или отрече какво е нивото на защита на Прибалтика, но казва пред Financial Times, че "досега сме успявали да защитим държавите, граничещи с Русия, в продължение на десетилетия, като адаптираме нашето присъствие с оглед на оценката на заплахите".
Той твърди, че Русия няма да може да завладее Талин, така както не е успял да завладее норвежкия град Хиркенес или Западен Берлин по време на Студената война.
Разширяването на отбранителните сили на изток би трябвало да стане с помощта на войници и бойна техника на САЩ, Великобритания и Франция, които да са в бойна готовност за изпращане в конкретна територия по Източния фланг при евентуална атака.
Това би трябвало да подобри възможността за планиране на командването на НАТО, което ще знае точно кои сили са на разположение и колко бързо могат да навлязат в бойното поле.
Срещата на върха в Мадрид ще промени и досегашната визия на НАТО към Русия като "стратегически партньор" и занапред ще окачествява Москва като "най-пряката и непосредствена заплаха за нашата сигурност".
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: