Най-малко 4 души са загинали, а 23 са ранени след сблъсък на влакове в Чехия Снимка: © Fire Department of Pardubice region

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Най-малко четирима души са загинали, а 23-ма са ранени, след като пътнически влак се е сблъскал челно с товарен влак в Чешката република.

Катастрофата е станала късно вечерта в сряда в град Пардубице, на около 100 км източно от Прага.

Главното трасе между столицата и източната част на страната ще бъде затворен, докато властите разследват случилото се.

Не можем и няма да спекулираме с причината за инцидента“, каза министърът на транспорта Мартин Купка.

От държавната железопътна компания „Чешки железници“ съобщиха, че трасето ще остане затворено през целия ден в четвъртък „поради мащабите на произшествието“.

Във високоскоростния влак, пътуващ към град Кошице в Източна Словакия, са се намирали повече от 300 пътници.

Самоличността на загиналите все още не е установена. Машинистите на двата локомотива са сред оцелелите, съобщи местната информационна агенция CTK.

Чешката държавна телевизия цитира говорител на пожарната, според когото товарният влак е превозвал калциев карбид. Първите два вагона, които по първоначална информация са най-тежко пострадалите, обаче са били празни и не е имало изтичане на химикали.

В социалната мрежа Х министър-председателят Петр Фиала нарече катастрофата "голяма трагедия".

Спорт

България направи обрат срещу коравия състав на Аржентина в Лига на нациите

Волейболистите ни показаха характер

00:15 - 14.06.2026
Важно днес

Тръмп се похвали, че е ликвидирал лидера на групировката „Трен де Арагуа“

Ниньо Гереро беше смятан за една от най-влиятелните фигури в организираната престъпност в Латинска Америка

18:23 - 13.06.2026
Спорт

Никола Цолов отново се качи на подиума във Формула 2

Трето място в сприната в Барселона

17:06 - 13.06.2026
Важно днес

Военният пилот Николай Калайджиев подобри световен рекорд на „Гинес“ с десетки часове преднина

Той си е поставил цел да направи 1000 излитания и кацания за 15 часа

17:03 - 13.06.2026
Важно днес

МВР прави проверки за пътни нарушения с необозначени коли

Десетки водачи са спрени заради неправилно изпреварване и рисково шофиране

15:36 - 13.06.2026
Живот

Пижами с характер: как една българска марка събира мода, изкуство и уют

Loungewear секторът се разраства все повече

15:24 - 13.06.2026
Важно днес

Метростанциите “Театрална” и “Хаджи Димитър” ще работят от 15 юни

Движението по линия 3 на метрото се възстановява 5 дни по-рано от предвиденото

14:20 - 13.06.2026
Важно днес

САЩ разсекретиха данни за над 120 биолаборатории по света, включително в Украйна

Лабораториите са разположени в повече от 30 държави, някои от тях работят с опасни биологични агенти

13:13 - 13.06.2026