New York Times съди OpenAI за това, че тренира ChatGPT с "крадени" статии Снимка: © Getty Images

Американската медия New York Times заведе дело срещу OpenAI и техния партньор Microsoft в опит да прекрати неправомерното използване на нейни статии за трениране на чатботове с изкуствен интелект.

NYT твърди, че двете компании застрашават съществуването му като "крадат" авторски материали на журналистите му и ги пресъздават - понякога дословно - през отговорите на ChatGPT.

От месеци медията и OpenAI преговарят за условията, при които световноизвестният чатбот използва текстовете ѝ. Официалният съдебен иск до федералния съд в Манхатън сигнализира, че опитите за постигане на споразумение са се провалили.

  • Новината за знаковия съдебен процес идва само седмици, след като най-голямата медийна група в Европа Axel Springer се договори с OpenAI да споделя своите публикации с организацията за развитие на изкуствен интелект, така че ChatGPT да може да ги резюмира в реално време.
  • Допускането му до архива на издания като Bild, Politico, Die Welt и др. се оценяваше на няколко десетки милиона евро на година.
  • Associated Press също сключиха индивидуално споразумение, което дава на OpenAI права върху ползването на базите им данни за трениране на езикови модели.

NYT обаче твърди, че създателите на ChatGPT използват съдържанието на медията "незаконно", за да произвеждат конкурентни продукти, заплашващи способността на медията да изпълнява същата услуга.

Въпреки че моделът копира информация в голям мащаб от различни източници, е засечен "особен акцент" върху вземането на статии от New York Times.

Това твърдение е подкрепено от собствен анализ на медията върху ботовете, използвани от AI-компании за извличане на информация от уеб страници.

"Ответниците се опитват да се възползват безплатно от огромната инвестиция на The Times в журналистиката, като я употребяват за изграждане на заменящи продукти без разрешение или възнаграждение", се казва в съдебния иск.

Жалбата не посочва конкретна сума на претендираното обезщетение, но се предполага, че то може да достигне милиарди долари, ако съдът се произнесе в полза на NYT.

От OpenAI излязоха със своя позиция, в която посочват, че уважават правата на създателите и собствениците на съдържание и искат да си сътрудничат с тях, така че да гарантират ползи от технологията и за самите медии.

"Преговорите ни с NYT бяха продуктивни и конструктивни, така че сме изненадани и разочаровани от това развитие (съдебния иск, б.р.). Надяваме се, че ще намерим взаимноизгоден начин да работим заедно, както го правим и с много други издатели", казват в позицията разработчиците на ChatGPT.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Депутатите набързо отложиха новите правила за такса смет

Вместо "замърсителят да плаща", таксата ще продължи да се определя по старите правила

15:28 - 17.09.2024