Нов спор между Германия и Полша заради танковете за Украйна Снимка: © Getty Images

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Компромисът на Германия да участва във военните помощи за Украйна, чрез схема за размяна на въоръжение с държави от бившия Източен блок, е под въпрос заради спор между Берлин и Варшава.

Полша вече е предала почти всички от 240-те танкове руско производство на Въоръжените си сили на Киев след инвазията на руската армия през февруари, съобщава Der Spiegel.

Към онзи момент полските власти са разчитали на обещания от страна на Германия, че ще попълни дефицитите на армията с модерни танкове.

Преговорите обаче са стигнали до "безнадеждна блокада", съобщава немското издание. Полша не е доволна от това, че германската страна е предложила по-стари модели за замяна на танковете и настояват за доставка на най-нови модели Leopard, защото "всичко друго би застрашило отбранителните способности" на страната.

От Берлин обаче отказват да се ангажират с такава сделка, защото "самият Бундесвер все още не е снабден с моделите на Leopard от най-ново производство, а една малка част от танковата армия се модернизира с тях в момента", разказва Der Spiegel.

Отказът доведе до публични предупреждения от полска страна.

Зам.-външният министър Шимон Шинковски вел Сенк казва пред медията, че "от германска страна бяха дадени обещания за засилване на нашата отбранителна способност, но за съжаление нито едно от тях не е изпълнено".

От началото на войната Полша играе ключова роля в международната подкрепа за Украйна и почти всички доставки на въоръжение от западните държави, както и транспортът на хуманитарните помощи, преминават през страната.

Министерството на отбраната на Германия твърди пред Spiegel, че е технически невъзможно да бъде изпълнена задачата за бързо снабдяване с най-новите танкове Leopard, но не успяват да убедят партньорите си в Полша на компромисно решение.

Важно днес

Кирил Петков видя повече избор за "свободните българи" в раздялата на ПП и ДБ

Петков признава, че разделението носи и рискове, но казва, че "търсенето на различен модел не е непременно грешка"

17:16 - 30.04.2026
Здраве

Имперският колеж в Лондон установи 11 вида рак, които са по-често срещани при младите

Учените смятат, че една от причините е наднорменото тегло

15:47 - 30.04.2026
Важно днес

Какво стои зад срива на Гърция в класацията за медийна свобода

Гърция остава на последна позиция в Европейския съюз

14:23 - 30.04.2026
Технологии

Тествах как звучи любимата ми банда Oasis с новите HUAWEI FreeBuds Pro 5

От Supersonic до Champagne Supernova – тест на звук, детайл и усещане

14:19 - 30.04.2026
Важно днес

Любен Дилов-син е получил инфаркт

Той не успя да положи клетва като депутат

13:30 - 30.04.2026
Важно днес

За първи път в НС: Незрящият депутат Иван Янев ще работи с кучето-водач Роувър

Историята на Иван Янев от "Прогресивна България"

13:29 - 30.04.2026
Важно днес

АКФ откри злоупотреби за 5 млн. евро с обществени поръчки на културни институции

В схемата се появява и името на адв. Иван Сотиров от "Съдебен спор"

12:37 - 30.04.2026
Политика

Коя е Михаела Доцова - новият председател на Народното събрание

Каериерата ѝ до този момент преминава в държавната администрация

12:19 - 30.04.2026