Как Турция стана световната столица за присаждане на коса Снимка: © Getty Images

Всяка година Турция привлича милиони туристи с богата си история, природни забележителности и ориенталска кухня. Все по-често обаче държавата, където Азия среща Европа, привлича и нов тип посетители. Оказва се, че хиляди мъже от цял свят отиват в Турция, за да получат... коса.

Над 1,1 милиона души са пътували до Турция за "здравни услуги" през третото тримесечие на 2024 г., показват данни на USHAŞ, турска държавна здравна компания.

Стойността на медицинския туризъм през 2023 година в страната се оценява на 1,9 милиарда долара според Research and Markets, една от водещите платформи за проучване на пазара. Данните сочат, че трансплантацията на коса е доминиращият фактор.

"Бинтованите глави вече са обичайна гледка на борда на самолетите от Турция. Операцията по присаждане на коса струва около 2000 долара. Чужденците предпочитат да идват при нас, защото се предлагат висококвалифицирани услуги на добра цена, което ни прави конкурентноспособни в света”, казва председателят на Асоциацията за здравен туризъм (TÜSATDER) в страната д-р Сервет Терзилер.

Началото на съвременните процедури по присаждане на коса е поставено през 1939 година от японския дерматолог д-р Окуда, който е развил процеса. Неговата техника, позната като “ударна техника”, се изразява в желанието да се възстанови загубата на коса в резултат на наранявания и изгаряния.

Тази конкретна техника включва вземане на части от кожата, които съдържат космени фоликули, и поставянето им в малки отвори в засегнатите от оплешивяване зони на главата.

Д-р Джейсън Шампан, базиран в Лос Анджелис пластичен хирург, който специализира в присаждането на коса, казва пред американското издание Vox, че при тази ранна техника косата е изглеждала неестествено като "коса на кукла".

През 90-те години се появяват нови методи като FUE (Follicular Unit Extraction) и FUT (Follicular Unit Transplantation), които предлагат различни подходи за извличане и присаждане на космени фоликули. Тези технологии дават възможност за по-прецизно и естествено изглеждащо присаждане на коса.

Успехът на Турция в областта е комбинация от различни фактори:

  • добре организирана и достъпна здравна система;
  • квалифицирани лекари;
  • конкуренция, достъпни цени;
  • атрактивни дестинации, които са и туристически привлекателни;

"В момента има най-малко 500 клиники за трансплантация на коса само в Истанбул. В сравнение със САЩ процентът на клиниките за присаждане на коса на глава от населението е удивителен. Турция има около осем пъти повече специализирани заведения в сравнение със САЩ.“, заявява пред Vox доктор Дейвид Веквист, основател на Център за медицински туризъм към University of the Incarnate Word, частен университет в Сан Антонио, Тексас.

Присаждането на коса като ваканция

Много инфлуенсъри в TikTok и Instagram документират присаждането на коса и преживяването прилича повече на ергенско парти, отколко на медицинска интервенция - скъпи автомобили, огромни хотелски апартаменти, клиники от бъдещето, гурме ястия.

Адам Хърли, журналист на свободна практика, също показва процеса на трансплантация пред света. "Всъщност е много болезнено, но имаше и смешни моменти. Седях в ресторанта на хотела и се огледах, навсякъде имаше мъже в различни стадии на процедурата. Кимахме си и съзаклятнически се усмихвахме."

Крис Мицони е художник, който има сходно изживяване. Той чува за услугите, които предлага Турция, в края на 2021 г., алгоритмите в социалните мрежи продължават да го насочват към страната и нейните лекари. Цялата информация и положителни отзиви го карат да замине, за да се подложи на процедурата. Мицони документира всички стъпки по присаждането в TikTok и някои от видеоклиповете му имат над 2 милиона гледания.

Мицони споделя, че организацията е безупречна. "Всичко, което трябва да направиш, е да си във фоайето на хотела в определен час. Отношението също е перфектно."

През първите няколко дни след процедура по присаждане на коса пациентът може да почувства леко подуване, сърбеж и болка в зоните на манипулацията. Тези симптоми обикновено отшумяват в рамките на седмица, а 5-6 месеца след процедурата пациентът може да очаква растежа на новата си коса.

"Сърбежът в началото много досаден и със сигурност боли както и всяка друга подобна процедура - ринопластика, силиконови импланти, филъри, ботокс. Но си заслужава. След това човек се чувства много по-добре", категоричен е Крис Мицони.

"Зюддойче Цайтунг" цитира изследване на "Галъп", според което при две трети от мъжете косопадът влияе на самочувствието. Затова мнозина започват да пият лекарства - например финастерид, за който се смята, че блокира производството на половия хормон дихидротестостерон, който предизвиква оплешивяване. Това лечение може да има странични ефекти, включително върху потентността и либидото.

Именно затова много мъже прибягват до пътуване в Турция, мечтаната коса е само на един билет и няколко хиляди евро разстояние.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Чатове, контрабанда и полицейска тишина за един сериозен конфликт в Пловдив

Сигналът на "Боец" за чадър над контрабанден канал освети враждата между двама местни бизнесмени

19:19 - 01.04.2025
Важно днес

Почина и Георги Марков от "Щурците"

Легендарният барабанист си е отишъл на 73-годишна възраст

19:19 - 01.04.2025
Важно днес

Столичната община спира да приема болнични отпадъци (Обновена)

Здравното министерство видя риск от епидемия

18:37 - 01.04.2025
Важно днес

Прокуратурата се отказа от делото срещу Румен Овчаров

Две години след като САЩ го санкционираха за корупция

18:11 - 01.04.2025
Важно днес

Рамзан Кадиров назначи 17-годишния си син за шеф на чеченското МВР

Телевизионната компания Vesti Chechnya по-рано излъчи кадри, на които се вижда как Адам Кадиров председателства заседание на Министерството на вътрешните работи

18:00 - 01.04.2025
Спорт

Можем ли да преборим бомбите по стадионите с маргаритки?

По българските стадиони се случват събития, за които определението “форсмажорни” не е достатъчно

17:46 - 01.04.2025
Важно днес

Пловдивски футболисти са обвинени в отвличане в Германия

Те са поискали откуп от 1 млн. евро, според обвинението

17:38 - 01.04.2025