Само два дни след появата на Европейската Суперлига по футбол, "Челси" и "Манчестър Сити" възнамеряват да се откажат от проекта.
Според Sky News два от 12-те клубове-основатели са променили намеренията си за участие в новото ексклузивно първенство.
"Челси" подготвят документи за формалното оттегляне, а собственикът на клуба Роман Абрамович "е инициатор на решението, след като се е вслушал в протестите на феновете и е решил да промени позицията си", пише Sky.
"Манчестър Сити" също са уведомили организаторите на Суперлигата, че вече не желаят да участват в нея.
Tова означава, че само четири клуба от английската Висша лига ще останат в състезанието - "Ливърпул", "Манчестър Юнайтед", "Арсенал" и "Тотнъм". Междувременно Manchester Evening News съобщава, че изпълнителният вицепрезидент на "Юнайтед" Ед Удуърд е подал оставка. Инвестиционният банкер, който е работил в JP Morgan и е съветвал американския магнат Малкълм Глейзър при придобиването на британския футболен клуб, е главният ръководител на оперативната дейност от 2013 г. насам. Очаква се все пак той да запази позицията си до края на 2021 г., преди да се оттегли официално.
Информацията за обрата в Суперлигата идва часове след като разгневени фенове на "Челси" се събраха пред "Стамфорд Бридж", за да изразят недоволството си от формирането на новото първенство. Полицията в Лондон се е принудила да затвори някои улици заради струпването на хора и се е стигнало до арести.
Атмосферата на протеста след новината, че "Челси" ще се откаже:
The scene at Stamford Bridge as it’s reported Chelsea preparing to withdraw pic.twitter.com/meZpntKiBc
— Miguel Delaney (@MiguelDelaney) April 20, 2021
Британският премиер Борис Дожнсън предупреди, че правителството ще направи всичко по силите си, за да не допусне създаването на Суперлигата.
"Как може да е справедлива ситуация, при която се създава своеобразен картел, който спира клубовете от съревнование помежду им, не им позволява да играят нормално един срещу друг, а с това отнема цялата надежда и вълнение, които играта дава на феновете в цялата страна", коментира той на пресконференция.
"Не мисля, че е редно клубовете да бъдат отделяни от родните им градове и да се превръщат в международни брандове и стоки, без отношение към феновете, които са ги обичали цял живот", казва още Борис Джонсън на фона на масовото недоволство от плановете за Суперлигата.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: