Домакинствата излизат на свободния пазар на електроенергия от 1 януари 2026 година. След тази дата Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) няма да определя цената на тока за бита.
Според окончателно приетите промени в Закона за енергетиката, от януари 2024 г. Националната електрическа компания (НЕК) спира да изпълнява ролята на обществен доставчик на електроенергия. Това ще правят трите електроразпределителни дружества.
Домакинствата ще бъдат снабдявани с ток от ЕРП-тата, които ще го купуват от свободния пазар на борсови цени.
В преходния период - от 2024 до 2026 г. - дружествата ще получават компенсации, за да не са на загуба, тъй като борсовите цени на тока са по-високи от тези за битовите потребители.
Разликата между пазарните цени (по данни на БНТ в момента са средно около 250 лв. за мегаватчас) и тези на регулирания, (които сега са около 115 лв. за мегаватчас), ще бъде поета от Фонда за енергийна сигурност от 1 юли 2024 г. до 31 декември 2025 г., а КЕВР ще продължи да определя цената на тока за домакинствата в преходния период.
След 1 януари 2026 година битът ще купува ток от търговци от свободния пазар.
На теория конкуренцията между частните търговци на електроенергия би трябвало да е в полза на по-ниски цени за тока за домакинствата.
На практика обаче тарифите, които КЕВР определя, са доста по-ниски от тези на свободния пазар, която плащат индустриалните потребителите, и поскъпването на електроенергията за бита изглежда неизбежно.
За да се подпомогнат най-уязвимите групи, с поправките в Закона за енергетиката се въвежда и понятието "енергийно бедни".
За такива ще се смятат домакинствата, чиито разполагаеми доходи на член от домакинството, след покриване на сметките за ток, падат под линията на бедност за съответната година.
Методиката за подпомагане на енергийно бедни семейства обаче все още не е разработена.
Темата за пълната либерализация на пазара на електроенергия не е нова, но се отлага от години именно заради страха от поскъпване на тока. Ако България не въведе свободния пазар и за битовите потребители обаче ще е в нарушение на европейското законодателство и Европейската комисия може да започне наказателна процедура и да наложи сериозни глоби.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: