Руската шпионска мрежа от българи в Лондон е по-голяма от първоначалните предположения. В нея е участвала поне още една българка, разкрива мащабно разследване на австрийското издание Profil. Прокуратурата разследва българка от Виена, заподозряна в следене на политици и журналисти и предаване на информация на руските тайни служби.
Тя е била част от групата агенти, ръководена от Ян Марсалек – избягалият в Русия бивш шеф на германската компания Wirecard.
Сред мишените ѝ са били:
- директорът на "Държавна сигурност и разузнаване" (DSN) Омар Хайджави-Пирчнер;
- други двама служители на дирекцията;
- Карл Марер - бившият началник на държавната полиция на Виена и настоящ председател на Австрийската народна партия (ÖVP)
- бившият началник на кабинета на министър на вътрешните работи
- главният редактор на изданието Profil
В момента в Лондон се води дело срещу групата, за която се твърди, че е шпионирала в цяла Европа. Тя е ръководена от Марсалек и събраната информация е била предавана на тайните служби на Кремъл. Обвиняеми по делото са българските граждани Орлин Русев, Бисер Джамбазов, Катрин Иванова, Ваня Габерова, Тихомир Иванчев и Иван Стоянов. Двама от тях - Русев и Джамбазов - вече признаха пред съда, че са били част от мрежата. Останалите засега не се признават за виновни.
Според разследващите групата е изпълнявала задачи на руските специални служби във Великобритания, Германия, Австрия, Испания и Черна гора.
Живеещата във Виена българка, идентифицирана с инициалите Т.Д., е заподозряна в пряко участие. Сред предполагаемите ѝ задачи са били наблюдението на високопоставени фигури в Австрия и журналисти.
Жилището ѝ е било обискирано, а тя самата е разпитана от властите. Въпреки сериозността на обвиненията, Т.Д. е пусната на свобода поради липсата на директни доказателства към този момент.
Според документи, с които разполагат германски и австрийски медии, Т.Д. е свързана с шпионажа срещу разследващия журналист Христо Грозев по времето, когато той е живял във Виена. През 2021 г. тя се е срещнала с Ваня Габерова – една от обвиняемите по делото в Лондон. Габерова е наела апартамент с изглед към дома на Грозев, а Т.Д. е заподозряна, че е подменила карта на камера и е свалила снимки, които вероятно са използвани за шпионски цели.
В своите показания Т.Д. твърди, че не е знаела, че изпълнява шпионки задачи. По нейните думи, тя е била наета с обещания за финансова помощ и възможност да отвори собствен бизнес. Първоначално са ѝ възложени на пръв поглед лесни задачи като снимане на сгради и наблюдение на хора, уж в рамките на „акция на Интерпол“. За тези дейности ѝ били плащани суми между 700 и 2000 евро.
Разследващите смятат, че Т.Д. е поддържала връзка с Габерова от години. Двете се запознали преди около 9 години в салон за маникюр в София. Възобновили отново отношенията си през 2021 г., когато Габерова, вече установена в Лондон, потърсила помощта на Т.Д.. По това време българката от Виена била безработна, а Габерова ѝ предложила заплащане срещу изпълняване на задачите.
Данните от журналистическото разследва сочат, че руската шпионска мрежата на Марсалек е много по-голяма, отколкото се предполагаше досега. Освен в Лондон и Виена, нейните членове са извършвали операции и в други европейски страни. Делото и разследванията по случая продължават.
Българските шпиони от Великобритания са планирали отвличането и на основателя на "The Insider"
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: