Остаряваме бързо два пъти в живота, показва ново изследване Снимка: © Getty Images

Ако в някакъв период ви се струва, че тялото ви изведнъж просто вече не е същото - то е твърде вероятно промяна наистина да се случва.

Ново изследване на Stanford Medicine разбива мита, че остаряването е съвсем плавен процес. Учените са достигнали до извода, че всъщност два пъти в живота на човек има пикове на стареенето: в средата на 40-те и в началото на 60-те години. Това са периодите, когато се наблюдава значителен ръст или спад на определени молекули и микроорганизми, а резултатът е промяна на тялото.

В изследването са участвали хора на възраст от 25 до 75 години, като учените са изследвали внимателни хиляди различни молекули в организмите им, но също и техния микробиом - бактериите, вирусите и гъбичките, които живеят в тялото и на неговата повърхност.

Специалистите откриват, че повечето от тях като качество и количество всъщност се променят рязко, когато навършим съответно 44 и 60 години.

"Ние не просто се променяме във времето, някои промени настъпват рязко", обяснява д-р Майкъл Снайдър, преподавател по генетика и основен автор на проучването.

"Оказва се, че средата на 40-те са времето за големи изменения, също и в началото на 60-те. И това се отнася за всички видове молекули, " допълва той.

Това от своя страна се отразява директно на нашето здраве - и на 44, и на 60 се отчитат големи разлики в химичния състав на тялото, които са свързани с риск от сърдечните заболявания, а на по-късна възраст се наблюдава и промяна в имунната функция на организма.

Снайдър и колегите му започват проучването, след като се оказва, че връзката между промените в молекулите и микробиома на организма и рискът от развитие на болести не растат правопропорционално с възрастта.

Така например вероятността от развитие на болестта на Алцхаймер и сърдечно-съдови заболявания намалява рязко в по-напреднала възраст, но расте при хората под 60 години.

Изследователите са проучили данните на 108 души, за да вникнат по-добре в т.нар. биология на остаряването.

Предишно проучване на същата група доброволци е показало, че има четири "възрастови типа", при които бъбреците, черният дроб, метаболизмът и имунната система показват различни признаци на стареене.

В новото изследване се тестват хора, които са дарявали кръв и друг биологичен материал на всеки няколко месеца в продължение на години. След това учените анализират молекулите, клетките, включително ДНК, както и промяната в микробиома. Проследили са измененията, свързани с възрастта, в повече от 135 хиляди молекули и микроби.

Изводът е, че хиляди молекули и микроби променят количеството си - увеличават се или намаляват, но около 81% от тях не се променят равномерно във времето - това се случва рязко при достигане на определена възраст. Когато разгледали резултати по-подробно, станало ясно, че тези промени са наблюдават най-вече в средата на 40-те и началото на 60-те години.

Според Снайдър не е толкова изненадващо, че в началото на 60-те години се случват драматични промени, защото се знае, че много болести, свързани с възрастта, обикновено се проявяват на този етап от живота.

По-голямата изненада била, че се случват и малко след като човек навърши 40.

Първоначално учените смятали, че при жените това е свързано с менопаузата и перименопаузата, но впоследствие установили, че изменения се наблюдават и при мъжете в същия период от живота.

"Това означава, че менопаузата и перименопаузата може и да допринасят за промените при жените в началото на 40-те, но има и други фактори, защото тези промени се наблюдават както при жените, така и и при мъжете. Идентифицирането и изучаването на тези фактори трябва да е водещото при бъдещи проучвания", се посочва в изследването.

При хората около 40 години учените са забелязали промени в броя на молекулите, свързани с усвояването на алкохола, кофеина и с метаболизма на мазнините, с кожата и мускулите.

При тези в началото на 60-те промените са свързани с метаболизма на въглехидратите и кофеина, имунната регулация, работата на бъбреците, сърцето, кожата и мускулите.

Изследователите планират да продължат с проучванията, но казват, че каквито и да са причините за остаряването, хората трябва да обръщат внимание на здравето си, особено в тези два периода в живота. Това може да стане чрез повече упражнения, за да се подобри работата на сърцето и да се поддържа мускулната маса или да се намали употребата на алкохол в средата на 40-те, защото в този момент способността на тялото да го усвоява намалява.

"Вярвам, че промените в начина на живот трябва да се случват, докато сме още здрави", е съветът, който д-р. Снайдер дава на всички.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Бизнес

Това ли е краят на Northvolt - най-голямата компания за батерии в ЕС?

Някогашната надежда на ЕС за пазара на електромобили обяви неплатежоспособност

16:08 - 22.11.2024
Живот

Испания глоби Ryanair и други нискотарифни компании заради допълнителни такси

Доплащането за багаж и място нарушава права на потребителите, смята Мадрид

15:29 - 22.11.2024
Важно днес

Генералният секретар на НАТО ще разговаря с Тръмп за Украйна

Срещата идва на фона на новата ескалация във войната, която Русия води

13:43 - 22.11.2024