От ABBA до Джулиан Мур: Хиляди артисти се обявиха срещу злоупотребите на AI с творчеството им Снимка: © Getty Images

Музиканти, актьори и писатели - включително Нобелов лауреат като Казуо Ишигуро - се обединиха в безпрецедентна декларация, с която хора на изкуството от цял свят предупреждават за заплахите от изкуствения интелект върху творческите индустрии.

В списъка участват хора като Бьорн Улвеус от ABBA, Том Йорк от Radiohead, Джейсън Кей от Jamiroquai, и още много композитори, китаристи, певци и др.

Гилдията на актьорите е представена от звезди като носителката на "Оскар" Джулиан Мур, Кевин Бейкън, Росарио Доусън, и др.

Писателите Джеймс Патерсън, Казуо Ишигуро, Иън Ранкин, Вал Макдермид, Харлан Коубън също са подкрепили декларацията.

"Неразрешената употреба на творчески произведения от генеративен AI e голяма и несправедлива заплаха за приходите на хората, създали тези творби, и това не бива да се разрешава", се казва в тяхната позиция.

Организатор на подписката е британският композитор и предприемач Ед Нютън-Рекс, който доскоро е бил част от аудио-подразделението на компанията Stability AI. Напуска в знак на несъгласие срещу политиката на компанията да обучава моделите си със съдържание, защитено от авторски права, без да иска съгласие.

"Има ключови ресурси, които компаниите за генеративен изкуствен интелект трябва да притежават, за да изграждат моделите си - хора, изчислителна мощ и данни. За първите две условия се харчат огромни пари, понякога по 1 милион долара за софтуерен инженер, и до 1 млрд. долара за модел. И очакват, че третият елемент - тренировъчните данни - им се полага безплатно", коментира още той, цитиран от Guardian.

Предупреждението идва на фона на мащабните инвестиции в развитието на AI. Преди седмици OpenAI, които създадоха ChatGPT, привлякоха 6,6 млрд. долара допълнителен капитал, а стартъпът Perplexity се надява да достигне 8 млрд. долара пазарна оценка в края на 2024 г.

И двете компании се сблъскват с дела от собственици на авторски права, които настояват да получат обезщетения заради нелицензираното копиране на техни произведения в базите данни на моделите им.

Подобни жалби бяха внесени от собствениците на New York Times срещу OpenAI, и от изданията на Рупърт Мърдок срещу Perplexity. В същото време OpenAI успява да се договори с някои медии и агенции за взаимноизгодно сътрудничество срещу заплащане.

В САЩ автори като Джон Гришам и Джордж Р.Р. Мартин също съдят OpenAI, a музикални лейбъли като Sony, Universal и Warner Music водят дела срещу AI-услуги като Suno и Udio.

Творците се опасяват, че генерираното от AI съдържание ще съсипе досегашния бизнес модел, в който писатели, музиканти, илюстратори, художници, фотографи и др. са имали възможност да се издържат от таланта си.

Те настояват да бъдат компенсирани за това, че произведенията им са употребявани за трениране на големи AI-системи с цел печалба, без да бъде поискано разрешение.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Бизнес

Една друга банка – една друга реклама

Защо да оставяш другите да говорят за теб, когато можеш да говориш сам

13:05 - 23.10.2024
Важно днес

НЗОК наказва лекари и болници след сигнали за фалшиви прегледи в "еЗдраве"

Сигналите са получени от потребители на новото здравно приложение "еЗдраве"

12:19 - 23.10.2024
Кино и сериали

Къде да гледаме филма за "Исторически парк" на Любомир Жечев

Вижте къде е достъпен филмът "Исторически парк - Царството на Освободителя"

11:15 - 23.10.2024
Европейски дневници

Унгария иска имунитета на евродепутат от друга страна след реч срещу Орбан

Унгария поиска имунитета на Илария Салис, която преди да стане евродепутат беше в затвора

10:07 - 23.10.2024