От Давос до Top Gun. Kак Макрон превърна един аксесоар в златна модна реклама? Снимка: © Getty images

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


САЩ иска Гренландия, Европа не я дава, премиерът на Канада се заканва на Тръмп с нов световен ред, а губернаторът на Калифорния го нарече Т-рекс. Всичко това е така и ако се интересувате от подробностите, прочетете новините от Световния икономически форум в Давос през последната седмица.

Една от тях (не толкова тревожна) беше свързана с неочаквана модна подробност, която направи огромно впечатление на събитието и се оказа златна мина за собственика на малка луксозна марка за очила. След като френският президент Еманюел Макрон се появи с огледалносини авиаторски очила по време на речта си, акциите на компанията, която ги произвежда, скочиха с внушителните 28% само за ден.

Става дума за италианската iVision Tech – собственик на френската марка Henry Jullien, чиито очила Макрон носеше в швейцарските Алпи. Само за няколко часа компанията добави около 4,1 млн. долара към капиталите си, а интересът към бранда буквално „счупи“ сайта му.

Очилата, които засенчиха доста (скандални) речи

Моделът, който привлече вниманието, е Pacific S 01 Double Gold – ръчно изработени слънчеви очила на цена 659 евро. Според президента на iVision Tech Стефано Фулкир, Макрон е закупил очилата още през 2024 г. по време на срещата на Г-20 като дипломатически подарък, а впоследствие е взел и втори чифт за себе си.

Френският президент обясни, че е носил очилата, за да прикрие спукан кръвоносен съд в дясното око – медицинско състояние, което той определи като „напълно безобидно“. Интернетът обаче полудя.

От Давос до Top Gun

Социалните мрежи бързо превърнаха визията на Макрон в мемe феномен. Президентът беше „вмъкнат“ в плакати на филми като Top Gun, Cobra и Terminator, а дори Доналд Тръмп не пропусна да се пошегува, коментирайки саркастично: „Гледах го вчера с тези красиви слънчеви очила. Какво, по дяволите, стана?“

Покрай вълната от шеги и интерес, сайтът на Henry Jullien се срина за по-голямата част от деня заради наплив от посетители.

Марката Henry Jullien има почти вековна история – произвежда очила от 1921 г. и изработва едва около 1000 бройки годишно от модела, носен от Макрон. Производството се извършва във фабрика край Женева с едва 10 служители. Всеки чифт е ръчно сглобен и изработен по стара техника със златно кантиране.

Когато политиците създават модни тенденции

Случаят с Макрон не е изолиран. През годините неведнъж политици неволно са превръщали марки в световни сензации – от часовниците на Барак Обама, които се разпродаваха след всяка негова публична поява, до зелените якетата на Влaдимир Зеленски, които той неизменно носи от началото на войната в Украйна и които се превърнаха в модни тенденция за дълго време.

Важно днес

Протестиращи обявиха „СарафOFF, уволнен си!“ пред Съдебната палата в София

Протестът е ден преди заседание на прокурорската колегия на ВСС

20:07 - 10.03.2026
Здраве

Една от 10 жени живее с ендометриоза, но заболяването остава от най-трудните за диагностициране

"Майчин дом" предлага безплатни прегледи за заболяването до края на месец май

18:47 - 10.03.2026
Живот

Най-после "женски" манекен ще тества колите за безопасност след десетилетия краштестове за мъже

С над 150 сензора THOR-05F представя по-точно уязвимостта на женското тяло

18:07 - 10.03.2026
Важно днес

Янкулов към прокуратурата: Защо се събират доказателства за корупция, без да се повдига обвинение?

Позицията на правосъдното министерство е част от задочен диалог между институциите по няколко актуални теми

16:57 - 10.03.2026
Важно днес

Над 2600 българи са евакуирани от 11 страни в Близкия изток

Тази вечер в София трябва да кацне последният полет от Рияд

16:52 - 10.03.2026
Важно днес

Американският министър на отбраната предупреди, че предстои „най-интензивният ден на удари“ срещу Иран

По данни на американските военни броят на изстреляните от Иран ракети е намалял с над 90% спрямо началото на операцията

16:30 - 10.03.2026
Бизнес

Съпрузите, които създадоха Covid-ваксината, напускат BioNTech

Угур Шахин и Йозлем Тюречи ще създадат нова биотехнологична компания

15:36 - 10.03.2026
Важно днес

Служител на район "Приморски" във Варна е задържан с 1500 евро подкуп

Прокуратурата твърди, че заподозреният е поискал сумата от собственик на преместваем обект

14:30 - 10.03.2026
Важно днес

Гърция планира да даде между 50 и 100 евро на човек заради високите цени на горивата

Предвиждат се и помощи за храна за уязвимите групи

14:29 - 10.03.2026