Доналд Тръмп номинира известния хедж фонд мениджър и свой дългогодишен съюзник Скот Бесент за следващия финансов министър на САЩ.
Ако номинацията му бъде одобрена от Сената, той ще играе ключова роля в икономическата политика на страната.
Бесент няма административен опит, но историята му - в това число и политическите му връзки, е любопитна.
Кой е Скот Бесент?
Той е известен американски финансист и инвеститор, с дългогодишен опит в управлението на хедж фондове и инвестиционни стратегии. Бесент е основател и главен инвестиционен директор на Key Square Group, създаден през 2015 г.
Преди това обаче работи да милиардера и филантроп Джордж Сорос - един от най-големите донори на Демократическата партия в САЩ в годините. Бесент е главен инвестиционен директор в Soros Fund Management, преименуван след това на Quantum. Отговарял е за глобалните инвестиционни стратегии на фонда. От този период е един от най-забележителните моменти в кариерата му. Той участва в историческата "Черна сряда" на 16 септември 1992 г., заради която Сорос си печели славата на "човека, разорил Англия" - гигантска сделка на борсата, организирана от фонда, води до срив на британския паунд. Великобритания излиза от Европейския финансов механизъм, а Сорос печели над 1 милиард долара за ден.
Политиката не е чужда територия за Бесент от началото на века, когато последователно подкрепя и финансира кампаниите на кандидат-президенти на Демократическата партия - от Ал Гор, който губи изборите от републиканеца Джордж Буш-младши, през Барак Обама и Хилъри Клинтън. "Републиканският" завой идва през 2016 г., когато финансистът подкрепя Тръмп.
Бесент напоследък е известен с публичната си подкрепа за по-ниски регулации на пазара, по-високи мита за внос, намаляване на дефицита и увеличаване на добива на енергия в САЩ. Утвърждава като ключова фигура в кръговете на Тръмп, участва и в кампанийни събития - въпреки връзките си със Сорос и демократите преди това.
Тръмп описва Бесент като „един от най-блестящите умове на Уолстрийт“ и го смята за човек, който ще помогне за укрепване на икономическата конкурентоспособност на САЩ.
Номинацията на Бесент го прави и първият открит гей финансов министър в историята на САЩ, както и първият представител на ЛГБТК+ общността, който ще заеме този пост.
Още ключови назначения в администрацията на Тръмп:
- Сюзан Уайлс – Новата началничка на кабинета в Белия дом. Водещата на президентската кампания на Тръмп е наградена с един от най-важните постове и ще координира работата на администрацията.
- Стивън Милър – Назначен за заместник-началник на кабинета и отговорник за политическата стратегия. Милър е известен с твърдите си позиции по имиграционната политика и се очаква да оформи агресивни планове за депортации и граничен контрол.
- Кристи Ноем – Министър на вътрешната сигурност. Бившият губернатор на Южна Дакота ще се заеме с изпълнението на миграционните стратегии на Тръмп и ще работи в тясно сътрудничество с новия „граничен цар“ Том Хоман.
- Майк Хъкаби – Посланик на САЩ в Израел. Бившият губернатор на Арканзас и баща на говорителката на Тръмп Сара Хъкаби Сандърс ще укрепва специалните отношения между САЩ и Израел.
- Елис Стефаник – Посланик на САЩ в ООН. Републиканската конгресменка от Ню Йорк ще представлява САЩ в международната организация, като ще настоява за реформи и по-строга защита на американските интереси.
- Лий Зелдин – Ръководител на Агенцията за опазване на околната среда (EPA). Бившият конгресмен ще има задачата да намали регулациите в сферата на околната среда, което се очаква да срещне силна съпротива от природозащитните организации.
Тръмп назначи най-младата говорителка в историята на Белия дом
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: