Отговорът на въпроса защо в ЦИК няма представители на "Продължаваме промяната" и "Възраждане" Снимка: © Булевард България

Ако сте следили новините в последните 24 часа около отмяната на машинното гласуване на местните избори, е твърде вероятно да сте се запитали за състава на Централната избирателна комисия (ЦИК) и защо хората на "Продължаваме промяната" в нея мълчат.

Краткият отговор е: мълчат, защото ги няма.

В настоящата ЦИК има 15 експерти, предложени от следните политически формации:

  • четирима представители на ГЕРБ,
  • трима на "Има такъв народ" (ИТН)
  • трима на БСП,
  • двама на "Демократична България"
  • двама на ДПС
  • един представител на "Изправи се! Мутри вън!".

Действащата ЦИК е назначена през май 2021 г., има 5 годишен мандат и отразява политическото представителство към онзи момент.

Респективно, зам.-председателката и говорител на комисията Росица Матева е от "Изправи се! Мутри вън!, а председател на комисията е Камелия Нейкова, която е номинирана от ИТН.

В нея няма нито един представител на "Продължаваме промяната" или "Възраждане".

От 2021 г., когато ЦИК започва да функционира в този си състав, в България са проведени четири пъти избори, едни от които са президентстките през ноември 2021. Три пъти има парламентарни избори - на 11 юли 2021 г., на 02 октомври 2022 г. и на 02 април 2023 г.

Ако ЦИК отразяваше пропорционалното представителство на политическите сили в Народното събрание към настоящия момент, членовете на комисията трябваше да са по четирима от ГЕРБ-СДС и "Продължаваме промяната - Демократична България", по двама от "Възраждане", ДПС и БСП, и един от ИТН.

Решенията на ЦИК по закон се взимат с мнозинство от 2/3 от гласовете - тоест обикновено мнозинство от 8 от 15-имата членове не е достатъчно.

ЦИК стана постоянно действащ орган с петгодишен мандат с през 2011 г. с приемането на Изборения кодекс (ИК). Тя е компетентният орган за всички видове избори в рамките на мандата си. Първоначално и партиите с членове на Европейския парламент имаха право на представителство в ЦИК.

През 2021 година обаче това беше отменено и броят на комисията беше фиксиран на 15.

Махнато беше и изискването председателят да се определя от най-голямата парламентарна партия или коалция и всяка парламентарно представена партия или коалиция от партии има по един заместник-председател в Централната избирателна комисия.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Депутатите ще направят рекорден пети опит да изберат председател на Народното събрание

На заседанието в сряда най-възрастният депутат Силви Кирилов (ИТН) не успя да спечели балотажа

07:30 - 22.11.2024
Живот

Ноемврийска наслада ... или с други думи – „Божоле“

Родината му е Източна Франция. Там, където полята са осеяни с хиляди хектари лозя, а гроздето зрее под бургундските лъчи

18:31 - 21.11.2024
Важно днес

Ураганен вятър с пориви над 100 км/ч се очаква в някои части на страната в петък

Минималните температури ще бъдат от минус 4° и 1°,  до 2°-7° по крайбрежието

15:46 - 21.11.2024
Бизнес

Foot Locker отваря врати в България

Fourlis Group обяви откриването на три магазина – в София, Варна и Бургас

14:36 - 21.11.2024