ЕС приема нови правила за мигрантите. И те могат да струват скъпо на страните членки Снимка: © Getty Images

Справянето с едно от най-сериозните предизвикателства пред страните от Европейския съюз - незаконната миграция - скоро може да се случва по нови правила. Те обаче може да струват скъпо на държавите, които не ги изпълняват или отказват да приемат бежанци солидарно с останалите.

Основните институции в общността - Европейската комисия, Европейският парламент и Съветът на Европейския съюз - успяха да постигнат споразумение за окончателния текст и на последните предложения от реформата на политиката за миграция и убежище.

"Знаете, че съм родена на остров в Средиземно море и знам какво точно означава приемането на един такъв пакт за миграцията и предоставянето на убежище", каза председателят на Европейския парламент Роберта Мецола, която не скри, че за нея това е много емоционален момент, но и подчерта, че това със сигурност не е перфектното решение, защото такова няма.

Приетите в сряда текстове са сред най-спорните.

Така например едно от предложенията - това за солидарно разпределение на мигранти - предвижда страните, които нямат външни граници с държави извън Съюза, да избират между това дали да приемат мигранти или да плащат издръжка за отказа. Средствата ще отиват в европейски фонд за солидарност, който ще финансира приемащите държави на първа линия.

Реформата включва още по-бърза проверка на нелегалните мигранти, създаване на гранични центрове за задържане на мигранти, по-бърза депортация на мигранти с отхвърлени молби за убежище.

Какво друго е записано в приетото споразумение?

  • създават се общи правила за идентифицирането на пристигащи извън страни от Европейския съюз, като по този начин се засилва сигурността в Шенгенското пространство;
  • Европейската база данни за пръстови отпечатъци (Eurodac) влючва повече и по-прецизни данни, с които да се следи нелегалното придвижване;
  • въвеждат се промени, които да облекчат търсенето и предоставянето на убежище;
  • създава се нов механизъм на солидарност между страните членки на Европейския съюз, за да се премахне неравнопоставеността, при която молбите за убежище отиват само към няколко държави;
  • започва подготовка, която да създаде условия, в които Европейският съюз да е в готовност за бъдещи кризи, свързани с миграцията;

"Хората ще получават по-бърз отговор на молбите, няма да чакат с години и така ще бъде по-честно," обяви еврокомисарят по вътрешните работи Илва Йохансон.

По думите ѝ обаче може да се очаква Европейската комисия да предприеме наказателни процедури срещу държавите от ЕС, които не прилагат променените правила.

В същото време правозащитни организации вече предупредиха, че споразумението може да има нежелани последици.

От "Амнести Интернешънъл" посочват, че то ще направи и без това трудния път на мигрантите към Европа още по-тежък, тъй като все повече мигранти ще бъдат задържани в граничните центрове.

По данни на европейската агенция за защита на границите "Фронтекс" само за първите 11 месеца на 2023 г. броят на нелегално влезлите през границите на ЕС е достигнал 355 300, което е повече от цялата 2022 г.

Следващата стъпка след постигането на споразумението е то да бъде утвърдено от посланиците на страните от ЕС в Брюксел.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Нов временен зам.-кмет ще отговаря за строителството в София

Никола Лютов временно ще отговаря за ресор "Обществено строителство"

20:06 - 07.10.2024
Важно днес

България не може да отлага повече решенията за Плана за устойчивост, ако иска втори транш

ЕК започва оценка на реформите, които в България закъсняват

17:27 - 07.10.2024
галерия

Не магия, а наука - вселената зад L'Oréal Paris

Науката зад козметиката беше във фокуса на първото регионално събитие на L'Oréal Paris за балканския регион, Skincare Science, което на 30 септември събра в Белград водещи инфлуенсъри, журналисти и посланици на марката от Балканския полуостров. 

17:02 - 07.10.2024
Важно днес

Управляващите в Грузия опитват да свалят прозападния президент

Все по-проруската партия "Грузинска мечта" опитва втора процедура за импийчмънт

15:39 - 07.10.2024
Култура

За трета поредна година National Geographic ще избере най-добрите фотографи във Фотоконкурс 2024

Специалният гост на вечерта – Естер Хорват, изследовател на National Geographic и фотограф, ще сподели забележителния си опит и талант в лекция на тема „Звезди в полярна нощ“.

14:44 - 07.10.2024