Първият български еднорог Payhawk вече е лицензирано дружество за електронни пари в Европа Снимка: © Payhawk.com

Първият български еднорог Payhawk продължава да се утвърждава на международната финтех сцена. Компанията обяви, че е получила ключов лиценз от банката в Литва, който я превръща в лицензирано европейско дружество за електронни пари (EMI).

Новият лиценз ще отвори по-широк хоризонт пред компанията да разгърне своите платежни услуги. „В момента Payhawk предлага на потребителите в определени пазари избор между дебитни и кредитни карти, но искаме да започнем да предоставяме тази гъвкавост на всичките ни клиенти“, коментира Христо Борисов, изпълнителен директор и съосновател на Payhawk.

Компанията е създадена в България, като започна да развива дейност през 2018 г., предоставяйки на бизнеса по света решение за управление на корпоративните разходи. Оттогава Payhawk бързо набра популярност сред инвеститорите и през март миналата година официално стана първият български еднорог – частно дружество, чиято пазарна оценка надхвърля 1 млрд. долара.

Литва и новият лиценз

Новият лиценз е издаден от Банката на Литва, която е добре позната с подкрепата си за иновативните финансови компании и с приноса си към дигиталната трансформация. Покрай кандидатстването за него Payhawk отвори и свой офис в страната, като така вече присъства в 8 държави по света. Разширяването съвпада със силния растеж за компанията през последната година, през които тя отвори офис и в Ню Йорк, а броят на служителите нарасна с 82%.

Дейността на Payhawk е насочена към бизнеса. Чрез своята платформа тя предлага на фирмите различни инструменти за управление на бизнес разходите – включително дебитни и кредитни карти, възможности за възстановяване на разходи, плащания по фактури и интеграция с различни видове счетоводен софтуер – като обединява всичко това в един цялостен продукт.

Компанията вече има клиенти в 32 държави и предлага своето глобално решение в САЩ, Великобритания и Европейското икономическо пространство.

Новият лиценз ще позволи на финтех компанията да контролира по-голяма част от платежните процеси.

Институциите за електронни пари (EMI) и разликата с банките

Дейността на такива институции се свързва конкретно с използването на електронни пари, като благодарение на тях общата стойност на цифровите плащания расте с бурни темпове – през 2021 г. тя възлиза на около 6,7 млн. долара, а до 2025 г. се очаква да достигне 10,7 млн. долара.

Дружествата за електронни пари по своята същност са доставчици на платежни услуги, които имат право да извършват дейност, свързана с издаването на електронни пари и предоставянето на платежни услуги в целия Европейския съюз.

Чрез техните услуги клиентите могат клиентите държат своите средства, конвертирани в електронни пари, в електронния портфейл и да извършват плащания и преводи с тези средства.

Този тип дружества на пръв поглед много приличат на банка, но не са. Затова например не могат издават банкови сметки и депозити – само да оперират и изплащат е-пари. Докато банковите институции миксират средствата на клиентите със своите средства и използват и двете при осъществяване на дейността си – например за отпускане на кредити – институциите за електронни пари трябва да обособят всички средства, получени от клиентите, и да ги държат отделно от своите.

Предимството на това е свързано със сигурността: EMI-тата не използват парите на клиентите, за да ги заемат, и по тази причина средствата на хората са в безопасност.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Политика

Балотаж ще реши президентския вот в Полша след почти равна подкрепа за главните съперници

Кметът на Варшава Рафал Тшасковски има минимална преднина пред Карол Навроцки

21:46 - 18.05.2025
Политика

Първи данни: Никушор Дан води срещу проруския Джордже Симеон за президент на Румъния

Първи предварителни данни за втория тур на изборите, но без вота в чужбина

20:47 - 18.05.2025
Политика

Валдис Домбровскис е "умерен оптимист", че България ще приеме еврото от догодина

ЕК няма да забави конвергентния доклад заради политическите дебати по темата в страната

18:51 - 18.05.2025
Спорт

Макс Верстапен бе недостижим в Гран При на Емилия-Романя

Четирикратният световен шампион с триумф на легендарната "Имола"

18:21 - 18.05.2025
Важно днес

Русия се опитва да брани сенчестия си петролен флот с изтребители

Натискът за затягане на контрола в Балтийско море се засилва преди новия европакет санкции срещу Москва

17:08 - 18.05.2025
Млада България

Нови стипендии помагат на бъдещи медици и студенти в творчески специалности

Кандидатстването е отворено до 4 юни, обяви фондация "Тук-Там"

17:07 - 18.05.2025
Важно днес

Папа Лъв XIV разговаря с Володимир Зеленски след интронизацията си

Главата на Римокатолическата църква встъпи в понтификата си с призив за мир и критика към социалното неравенство

13:46 - 18.05.2025
Спорт

Позиция в топ 10 за Никола Цолов на “Имола”

Легендата Роналдо (Феномена) изгледа състезаието на живо

12:33 - 18.05.2025
Важно днес

„Държат за заложници цял град“. И Васил Терзиев се усъмни, че ще има преговори за край на блокадата

Училищните дворове ще бъдат отворени за паркиране в дните на матурите за 12 клас

12:32 - 18.05.2025