Поддръжници на президента Александър Лукашенко, които са са възползвали от неговия режим, попадат в нов списък със санкции срещу Беларус, въведен от Европейския съюз.
В него са включение общо 28 души, които са се облагодетелствали от управлението на Лукашенко, извършвали са репресии и са нарушавали човешките права в страната, се посочва в съобщение на Европейския съвет.
В първата група санкционирани влизат заместник-ръководители на антикорупционното звено в страната и на министерството на вътрешните работи. Главната дирекация “Борба с оргазнираната престъпност и корупцията” стои зад преследванията и неправомерните арести в Беларус, включващи тормоз над активисти и членове на гражданското общество.
В списъка са включени още прокурори и съдии, които са издавали присъди заради политически убеждения. Сред осъдените са участници в протестите срещу фалшификациите на президентските избори през 2020 г., които са се осмелили да надигнат глас срещу режима на Лукашенко. Към санкционираните държавни служители са добавени и началниците на различни институции - като директори на затвори и следствени арести.
Санкциите са насочени и към дългогодишни поддръжници на Лукашенко, на които режимът е донесъл определени изгоди. Сред тях са директорката на държавата телеграфна агенция БелТа Ирина Акулович, ръководителят на проекта “Сенат” по СТВ и председател на Съвета за младежта към беларуския парламент Никита Рачиловски, както и бившият началник на пресслужбата на Лукашенко и дългогодишен шеф на БелТА Дмитрий Жук.
"Тези пропагандатори на режима са разпространявали фашива информация за репресиите, ретранслирана от властите, както и реч на омразата към демократичната опозиция и гражданското общество по нареждане на руските и беларуските власти," пише още в съобщението на ЕС.
Така в списъка със санкционирани беларуски граждани вече попадат общо 261 души. Всички те подлежат на замразяване на имуществото и забрана за пътуване в ЕС, включително транзитно преминаване.
В края на юни ЕС рещи да наложи нови ограничения на Беларус, за да намали заобикалянето на санкциите, наложени на Русия заради войната ѝ в Украйна.
Беларус вече подлежи на специален режим по отношение на износа от Европа заради поддръжката, която Александър Лукашенко оказва на Путин. Ограниченията за Минск обаче са по-слаби в сравнение с тези за Москва, което позволява на Кремъл да използва съседите си като вход за западни стоки.
Налагането на санкциите цели именно затварянето на вратичката, през която Русия използва държави като Беларус като посредници, за да заобиколи санкциите на западните държави.