Politico: Захариева може да се размине с ЕК заради скандала с паспортите Снимка: © Getty Images

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Екатерина Захариева се оказа в списъка на европейското издание Politico с кандидат-комисари в ЕК, които може да бъдат отхвърлени от Европейския парламент.

Медията изброява пет имена на потенциални еврокомисари в екипа на Урсула фон дер Лайен, които имат проблематично CV, съмнителна компетентност в поверения ресор или история на политически конфликти с ЕП.

"Този път лидерите на парламентарните групи твърдят, че искат да приключат процедурата по-бързо, за да може Европейската комисия да започне работа. Това означава, че е възможно да се въздържат от атаки, за да не се стигне дотам, че една провалена номинация да провокира хаос, при който противниковите партии ще започнат да отстрелват чуждите кандидати - но не залагайте на този сценарий", пише в статия на медията.

Екатерина Захариева е включена в списъка на Politico именно защото срещу нея вече бяха извадени компромати, които няма да останат незабелязани в Европарламента.

"През 2018 г. Захариева беше въвлечена в скандал, свързан с продажбата на българско гражданство. Както Euractiv съобщи тогава, бивш служител на имиграционните служби обвинява Захариева за това, че е знаела за схемата, докато е била министър на правосъдието. Захариева отрича обвиненията, няма и съдебен процес срещу нея, но политическите ѝ опоненти нямат търпение да напомнят на всички за връзката ѝ със скандала", пише в статията.

Обвиненията срещу Захариева идват от Катя Матева, която е директор на дирекция "Българско гражданство" в Министерството на правосъдието. През 2018 г. тя обяви, че разполага с доказателства за връзка между ВМРО и схемата за незаконна продажба на български паспорти.

Матева твърдеше, че е била освободена от длъжност от Захариева, след като е блокирала натиска за издаване на 7000 паспорта на македонци.

Делото за получаване на подкупи в замяна на паспорти започна през януари 2021 г. в тогавашния Специализиран съд, обвиняеми бяха бившият председател на Държавната агенция за българите в чужбина Петър Харалампиев и още трима души.

След закриването на спецсъда процесът е прехвърлен в Софийския градски съд и до момента остава нерешено на първа инстанция.

Според Politico - още четирима кандидати за ЕК може да попаднат под "обстрел" с неудобни въпроси в Европейския парламент. В списъка попада представителят на Унгария Оливер Вархеи, Белгия - Хаджа Лабиб, Словения - Марта Кос, и Малта - Глен Микалеф.

Изслушванията в ЕП ще се проведат в следващите няколко седмици.

Важно днес

Бившият главен прокурор на САЩ Пам Бонди се лекува от рак на щитовидната жлеза

Бонди ще се присъедини към съвета на Тръмп по AI технологии

20:33 - 27.05.2026
Важно днес

България осъди атаките на Русия в обща декларация на ООН

Междувременно премиерът Радев поиска промяна не на руското, а на европейското поведение

19:06 - 27.05.2026
Важно днес

Съдът отхвърли претенциите на “Капитолия”, демонтажът на автокъщата продължава

От Столичната община определиха действията на собствениците като "изключителен цинизъм"

18:23 - 27.05.2026
Важно днес

DARA влезе в класацията на Billboard

Bangaranga е под номер 90 в класацията Global 200

16:34 - 27.05.2026
Важно днес

Картата за градски транспорт в София вече е и в телефона

През мобилното приложение Sofia2Go могат и да се зареждат превозни документи

16:29 - 27.05.2026
Важно днес

ПП-ДБ и ГЕРБ си прехвърлиха вината за строителството на комплекса край Варна

Стела Николова твърди, че има разследване за документна измама около обекта още от 2024 г.

15:36 - 27.05.2026
Важно днес

Пуснаха от ареста студента, обвинен за убийството на момиче от Благоевград

Съдът смята, че няма достатъчно доказателства, че 20-годишният младеж е извършил убийството

15:19 - 27.05.2026