Новината е последно обновена в 18:36 ч. на 6 януари.
Министър-председателят на Канада Джъстин Трюдо, който в последните седмици беше подложен на засилен натиск, обяви, че ще подаде оставка както от премиерския пост, така и от този на лидер на Либералната партия.
На пресконференция в понеделник обаче той заяви, че ще продължава да изпълнява функциите на министър-председател, докато партията му не избере негов наследник.
"По време на празниците имах достатъчно време да размишлявам върху това, което постигнах за Канада и предизвикателствата пред мен. Разговарях и със семейството си, без чиято подкрепа нямаше да стигна до тук. Снощи по време на вечеря съобщих на децата си, че ще се оттегля от постовете си - както в партията, така и в правителството", съобщи Джъстин Трюдо на брифинг пред резиденцията си в Отава.
Според устава на Либералната партия този процес може да отнеме няколко седмици.
Така на практика Канада се оказва поредната страна, изправена пред големи политически промени.
Трюдо се отказва от лидерството на управляващата Либерална партия след близо десетилетие на поста.
От месеци той е подложен на натиск от страна на депутати от неговата партия да се оттегли. Тези призиви се засилиха, след като през декември финансовият министър Кристия Фрийланд напусна кабинета заради противоречия с Трюдо около приемането на държавния бюджет.
Социологическите проучвания прогнозират ясно поражение за Либералната партия на Трюдо на общите избори, които по план трябва да се проведат най-късно през октомври.
Подкрепата за либералите към момента е 16%, което би бил най-лошият им резултат от повече от век. Начело за момента са опозиционните консерватори.
Няколко депутати от Либералната партия публично призоваха министър-председателя да се оттегли от ръководството поради лошите резултати на формацията в проучванията.
Неговият мандат като министър-председател е белязан от възходи и падения. Първоначално той спечели похвали за прогресивната програма, която предприе, когато дойде на власт през 2015 г. През последните години обаче управляващите се сблъскаха с множество предизвикателства, включително нарастващите разходи за живот и критики към имиграционната политика.
Популярността на Трюдо спадна на фона на рекордна инфлация, остра жилищна криза и високи цени на храните. Политическите му хоризонти се помрачиха още повече и заради смяната на властта в Съединените щати.
Наскоро Доналд Тръмп съвсем открито се подиграваше с канадския премиер, като го нарече "губернатор" и заяви, че Канада може да се смята за част от САЩ. Преди това новоизбраният американски президент заплаши, че след като встъпи в длъжност, ще наложи високи мита за внос на стоки, включително такива от Канада - ключов международен партньор на Вашингтон в търговията.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: