Проектът за държавния бюджет беше приет на първо четене в комисията по бюджет и финанси и в комисията по труда и социалната политика.
Текстовете бяха приети с гласовете на депутатите от ГЕРБ-СДС, "Продължаваме промяната-Демократична България" (ПП-ДБ) и ДПС. Те обаче не минаха в комисията по икономическа политика, тъй като част от членовете ѝ закъснаха за гласуването заради среща с украинския президент Володимир Зеленски.
Очаква се новият държавен бюджет да бъде приет до края на юли и да влезе в сила още от 1 август. Към момента държавата използва финанси в условията на удължен до края на месеца закон.
Финансовият министър Асен Василев обясни, че в основата на проекта са заложени политики от служебния кабинет, тъй като новото правителство не е разполагало с достатъчно време да изготви цял нов бюджет.
"Бюджет 2023г. е с цел да отговаря на очакванията на бизнеса, гражданите и да не предизвиква изненади. За две седмици и половина, колкото имахме време на разположение, нямаше как да бъдат разположени политиките на правителството Денков-Габриел, те ще бъдат заложени в Бюджет 2024, който ще подготвим през следващите месеци", коментира Василев.
Той подчерта, че "бюджетът не е революционен", но потвърди, че в него е заложен дефицит от 3% - условие, което е нужно като критерии за влизане на България в еврозоната. Той предвижда и ограничаване на държавния дълг до 22% от БВП, като сметките са направени при прогноза за 1.8% растеж на икономиката и 8.7% средногодишна инфлация.
В проектобюджета е предвидено увеличение на пенсиите с 12%, на учителската заплата до 125% от средната и запазване на социалните плащания наред с други неща, като пари за строеж на детски градини, средства за спорт и културни дейности.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: