Рами Киуан знае, че ще стане олимпийски шампион - запазил е специално място в своята стая за бъдещия медал още преди да тръгне за Париж.
Треньорът на българския национален отбор Жоел Арате му казва, че ще спечели злато, откакто се запознава с него, и не спира да му го повтаря. Но и не спира да му напомня колко много работа го очаква, и че постоянството и отговорността са най-важни за успеха.
Роден през 2000 г. в семейството на българка и сириец, Рами Мофид Киуан е един от най-интересните и необичайни олимпийски атлети. Достатъчно е да го видите в няколко телевизионни интервюта, за да се убедите в интелигентността и спокойствието, с които подхожда към спорта. Разбира се - и с пълна отдаденост.
Наричат го "крив боксьор", на езика на спорта, заради нетипичния му и непредсказуем стил. В началото му казвали, че "не става" за този спорт, защото нямал техника. Дори майка му го записва на бокс с идеята "да го откаже и да види, че това не е за него".
Във филм на БНТ преди Олимпиадата той разказва, че "колкото по-стандартен е един боксьор, толкова по-лесно ми е да се справя с него".
Киуан е златен медалист от Европейското първенство през 2024, двукратен шампион на България при младежите, носител на купа Странджа до 75 кг през 2023. В едно от състезанията преди година удря толкова силно кроше, че къса бицепс и се налага да се подложи на операция.
Загубата му на турнира през февруари 2024 г. е много неприятна изненада, но го мотивира да се концентрира и да спечели квота за Олимпийските игри в Париж от първата квалификация.
Родителите му нямат нищо общо с бокса, както Рами казва: "Аз съм първото спортно събитие в семейството".
Баща му Мофид е от палестински произход, но е роден в Сирия.
На 18 години бяга от войната там, идва в България, за да учи висше образование в НАТФИЗ, специалност "Режисура". Не се занимава професионално с киното, но остава завинаги в България, след като се запознава с Блага - майката на Рами.
Семейството на баща му е разпръснато между Сирия, Саудитска Арабия и Париж, където фамилията се събира благодарение на успеха на Рами Киуан на ринга.
Първоначално той започва да тренира кикбокс, но през 2016 г. треньорът му предлага да опита нова дисциплина. Боксът се оказва неговият талант - спорт с повече "техника и умения, а не агресия".
Треньорът на националите Александър Александров го забелязва, след като става републикански шампион за младежи и след като вижда, че се справя по-добре от нивото на мъжете в големия отбор.
Човекът, който стои зад мотивацията на българските боксьори на Олимпиадата, е кубинският треньор Жоел Арате.
От 2014 г. Арате живее и работи в България, женен е за българка. Занимавал се е с много спортове - от баскетбол до плуване, но решава да се отдаде на бокса като състезател и като професионален треньор. Работил е в националния отбор на Куба като зам.-директор по техническата подготовка - една от най-силните световни школи в спорта.
Рами Киуан казва, че огромната вътрешна конкуренция в националните клубове е това, което прави кубинските боксьори толкова добри на международни състезания.
Това е и една от неговите големи амбиции: да подпомогне бокса в родния си град Костинброд, където в момента няма нито един клуб: "Ако някой трябва да се занимава с това нещо, няма по-подходящ от мен".
Той разказва пред "Спортна джунгла", че успехът му е вдъхновил много деца да се занимават със спорта и част от тях се свързват с него през социалните мрежи, за да го попитат как може да започнат да тренират бокс.
Посланието му към бъдещите български спортисти: "Никога не се отказвайте. Трудът рано или късно се отплаща".
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: