Реформата на ВСС и прокуратурата ще зависи от гласовете на ГЕРБ и ДПС Снимка: © Булевард България

Сроковете за избора на Висшия съдебен съвет може да се променят, за да има достатъчно време за структурна промяна преди излъчването на новите членове от парламентарната квота. Това коментира Христо Иванов пред БНТ във връзка с времевия хоризонт на съдебната реформа.

Той се обяви против призивите за бързо разпускане на действащия ВСС като крачка към смяната на Иван Гешев като главен прокурор, защото това може да блокира системата.

Причината за това е, че изборът на нови членове на ВСС трябва да се направи с гласовете на 2/3 от всички народни представители, които надвишават броя на депутатите от коалицията.

Иванов предложи още съставянето на конституционна комисия, която да започне да обсъжда предложенията за промени и да търси подкрепа от всички партии за "реален рестарт на съдебната власт" - включително от ГЕРБ и ДПС.

Той цитира по-ранни позиции на двете партии, които са в подкрепа на структурна промяна на ВСС в съответствие с външните препоръки.

"Ако двете формации имат елементарна отговорност пред обществения интерес и пред собствените си ангажименти... Това е политически изпит за тези хора - дали ще осъзнаят отговорността си като граждани да отпушим тази тема, още повече - те са се ангажирали с това, или ще продължат да са в плен на своите зависимости пред статуквото. Това е изпит пред историята на България. Ако не можем да направим този рестарт, това ще е тежко задълбочаване на кризата на българската държавност - нови санкции по "Магнитски", нови критични доклади, липса на перспектива за Шенген и ограничаване на перспективата за еврозоната, поставяне под съмнение на възможността на България да усвоява еврофондове", каза той.

Иванов посочи срок от не повече от 10 месеца, в които очаква Иван Гешев да се оттегли като главен прокурор или да бъде отстранен дисциплинарно от "реформаторско мнозинство" в новия Висш съдебен съвет.

Христо Иванов ще поиска да оглави партията отново, ако му бъде гласувано доверие - въпреки че вече подаде оставка заради слабия изборен резултат след 14 ноември 2021.

"Аз не съм се кандидатирал, но получих много номинации от нашите местни организации. Очевидно има доверие и ако бъда избран, няма да откажа. Подадох оставка, защото това беше шанс партията да потърси ново начало. Ако се вземе решение да ми се гласува доверие за още един мандат, аз няма да бягам от отговорност", каза той.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Млада България

Двете лица на Gen Z в България: Какво отличава тийновете от останалите младежи

Всичко е в полза на младите, но социалният и финансовият им статут са пречка

12:31 - 25.04.2024
Важно днес

И в СЕМ ще има ротация: Наплатанова и Велева поемат временно председателство (Обновена)

Габриела Наплатанова и Симона Велева са двете предложения за нов председател на СЕМ

11:04 - 25.04.2024
Важно днес

Борисов и Пеевски в синхрон видяха нова коалиция в парламента

Повод стана предложението за отстраняването на Росен Желязков

10:02 - 25.04.2024
Важно днес

Цензура или скъп хонорар? За какво е последният медиен скандал в Италия

Италиански писател обвинява RAI и Джорджа Мелони, тя пусна спорната му реч във фейсбук

08:19 - 25.04.2024
Важно днес

Могат ли испанските крайнодесни да свалят премиера Санчес с компромат срещу жена му

Педро Санчес временно спира да изпълнява публичните си задължения

07:25 - 25.04.2024
Важно днес

Кандидатът на опозиционната ВМР0-ДПМНЕ с най-много гласове на президентските избори в Северна Македония (Обновена на 25 април)

Първите резултатите сочат около 100 хил. гласа разлика между първите двама

22:24 - 24.04.2024