Полша гласува за президент, а резултатът от вота има висок залог - ще успее ли кандидатът на десноцентристката партия на премиера Доналд Туск да спечели изборите и управлението да започне реформите, които обеща при идването си на власт през 2023 г. Ако кметът на Варшава Рафал Тшасковски, сочен за фаворит в анкетите, победи – премиерът Туск ще получи първата си възможност да управлява без постоянни институционални пречки. Досега правителството му се сблъскваше с вето след вето от страна на действащия президент Анджей Дуда – съюзник на опозиционната националистическа партия „Право и справедливост“ (PiS).
Според социологическо проучване на института IBRIS (независима агенция за обществено мнение), Тшасковски води убедително с 31,5% срещу 23,6% за кандидата на PiS – Карол Навроцки. Крайнодесният лидер Славомир Менцен е на трето място. Ако никой от кандидатите не събере над 50% от гласовете, ще има балотаж на 1 юни.
Досега президентът Дуда, съюзник на националистическата опозиция PiS, многократно е спирал ключови проекти на кабинета, включително и тази седмица – с вето върху социално-осигурителна реформа. Победа на Тшасковски, който е близък до премиера, би позволила:
-
старт на обещаната от Туск реформа в съдебната система и премахване на кадри, назначени от PiS;
-
облекчаване на рестриктивния режим за абортите;
-
нови политики в сферата на социалната защита и екологията
-
стабилизиране на отношенията с ЕС, разклатени в годините на консервативно управление заради съмнения за подкопаване на върховенството на закона.
Това са ангажименти от програмата на Туск, която му осигури победа през 2023 г., но изпълнението им досега бе силно ограничено.
Карол Навроцки, въпреки че не е дългогодишен член на PiS, бе издигнат от партията с амбицията да обедини консервативния електорат. В началото на кампанията той се справяше колебливо, но получи международно внимание след кратка визита в Белия дом и символична подкрепа от Доналд Тръмп.
Последвал скандал – заради съмнителна сделка с апартамент, получен от възрастен мъж, за когото обещал грижи – сериозно навреди на имиджа му. Дори дарението на имота за благотворителност не потуши съмненията.
Тшасковски залага на внимателно балансирано послание – от една страна, се обръща към умерено-консервативните среди, особено по теми като миграцията, а от друга – търси подкрепа от младите, жените и либерално настроените гласоподаватели. Именно те бяха ключови за победата на Туск през 2023 г., но започват да изразяват нетърпение заради бавните реформи.
Навроцки се опира на ядро от традиционалистки и религиозни избиратели, недоволни от посоката, в която управляващата коалиция води страната. „Не искам центрове за интеграция на мигранти – искам центрове за депортация!“, каза той пред привърженици в Бялисток.
Според последно проучване на държавната агенция CBOS (Център за изследване на общественото мнение), 50% от поляците смятат, че страната върви в погрешна посока – с 13 процентни пункта повече от началото на управлението на Туск.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: