Родителите в неплатен отпуск ще получат еднократна помощ от държавата Снимка: © Pixabay

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Министърът на труда и социалната политика Деница Сачева съобщи на брифинг в Министерския съвет, че родителите в неплатен отпуск ще получат от държавата еднократна помощ в размер на 375 лв.

Това ще се случи при условие, че и двамата родители (или самотният родител) са принудени да влязат в неплатен отпуск в период от минимум 20 дни поради невъзможност на осигуряване на дистанционна работа, когато те не получават други социални помощи и са изчерпали възможността за платен отпуск. Друго условие е, че месечният доход на член на семейството трябва да се равнява на минималната заплата от 610 лева - при самотен родител максималният доход е 1220 лв.

Помощта ще бъде налична най-късно от вторник следващата седмица, като за целта правителството е отделило около 20 милиона лева, които биха стигнали за почти 55 хиляди семейства.

Сачева допълни, че към вчерашния ден общият брой на подадените заявления по мярката "60 на 40" е 2 016 за почти 30 хиляди работници и служители.

За трети пореден ден е бил отбелязан спад в броя на хората, които се регистрират като безработни. Вчера те са били 3 866, като 2 862 са декларирали, че са останали без работа вследствие от коронавирус епидемията. На 08.04 регистрираните са били 5 700, а на 09.04 са били 4 670, като в същото време се наблюдава покачване на броя на работодателите, които подават заявления по мярката "60 на 40".

Министърът на финансите Владислав Горанов съобщи, че търговските банки и БНБ са приели единен механизъм за разсрочване на задължения в срок от шест месеца, който изтича до 31 декември. На разсрочване подлежат тези задължения, които са редовно обслужвани или просрочени с не повече от 90 дни към 01.03.2020.

Трите стандартни механизма, които са приети са отсрочване на главница и лихва до шест месеца, на главница до шест месеца и още един, който е за револвиращи продукти - публикувани са на онлайн сайта на БНБ.

Спорт

Страхотна реклама - кой направи Giro d’Italia в България възможно?

Страхотна реклама за България

09:28 - 11.05.2026
Кино и сериали

BAFTA 2026: Рекорден успех за Adolescence и още от най-добрите британски сериали

Списъкът с всички победители от наградите за телевизия

09:10 - 11.05.2026
Важно днес

Французин и двама американци са със симптоми на хантавирус

С два самолета ще бъдат евакуирани и последните пътници от круизния кораб

09:05 - 11.05.2026
Важно днес

Тръмп не прие иранското предложение. Радев е провел разговор с Нетаняху

Спроед израелския премиер Бенямин Нетаняху войната в Близкия исток не е приключила

07:48 - 11.05.2026
Важно днес

Затварят две станции от линия 3 на метрото за 40 дни

Спирките "Театрална" и "Хаджи Димитър" няма да работят до 20 юни

07:31 - 11.05.2026
Важно днес

"Барселона" стана шампион на Испания след победа над "Реал" (Мадрид)

Успех по възможно най-сладкия начин за каталунците

00:02 - 11.05.2026
Важно днес

Пожар избухна в изоставен склад в столичния квартал „Хаджи Димитър“ (Обновена)

На място са изпратени екипи на пожарната

18:04 - 10.05.2026
Спорт

Красивият български финал. Пол Мание спечели третия етап на Giro d'Italia

Всичко приключи по страхотен начин и с ясно послание - България обича колоезденето.

17:38 - 10.05.2026
Важно днес

БАБХ осуети контрабанда на екзотични птици, превозвани с фалшиви документи

Редките птици струват стотици хиляди евро

17:19 - 10.05.2026