Русия разположи от 3 посоки нови войски по границата с Украйна Снимка: © Maxar

Американската технологична компания Maxar е направила нови сателитни снимки, които показват продължаващо струпване на руски военни части в Крим, Западна Русия и Беларус. Нарастващият от 3 посоки натиск върху Украйна подсилва опасенията, че Кремъл планира нахлуване на украинска територия, пише CNN.

Maxar е компания за сателитно наблюдение, която си партнира с повече от 50 правителства. Основната им сфера на дейност е наблюдението на глобалните промени, широколентовите комуникации, космическата инфраструктура и земното разузнаване.

Засиленото разполагане на войски и оборудване в Крим е засечено от Maxar в четвъртък, като за целта се използва бившето летище Октябрское, северно от столицата на Крим Симферопол.

На база на сателитните снимки, експертите оценяват, че на мястото са пристигнали над 550 военни палатки и стотици превозни средства. И в други точки в Крим също е видим приток на войски и оборудване, включително в Новоозерное, където имаше обширни артилерийски разгръщания и учения.

Вероятно Путин бърза, тъй като разтапянето на снега и вдигането на температурите, ще се окаже проблем за движението на военните части.

Съвсем ново разполагане на военни е идентифицирано за първи път близо до град Славне на северозападния бряг на Крим, включително бронирани превозни средства.

Активността в Крим съвпада по ден и с движението на няколко руски военни кораба, включително големи десантни кораби, които пристигнаха в Севастопол, главното пристанище на Крим.

Украинския външен министър Дмитро Кулеба алармира, че Азовско море е напълно блокирано, а Черно е почти изцяло отцепено.

В Беларус на летище Зябровка, близо до град Гомел, което е на 25 километра от границата с Украйна, също има "ново разполагане на войски, военни превозни средства и хеликоптери". За първи път в района се виждат хеликоптери. Изглежда, че на мястото има и полева болница.

Войски и множество бойни групи остават разположени и близо до беларуския град Речица - на по-малко от 45 километра от границата с Украйна. На предишни сателитни снимки се виждаха палаткови лагери край Речица. В комбинация с последните сателитни изображения, те предполагат нарастващо руско присъствие в района, който е на около 320 километра източно от мястото, където започнаха съвместните руско-белоруски учения в четвъртък.

Видеоклиповете в социалните медии показват значителни движения на руски военни части през последните няколко дни в източна Украйна, около градовете Курск, Ростов на Дон и Брянск.

Maxar съобщава и за „голямо разполагане на войски и военни сили“ в тренировъчната зона Курск на изток от града – приблизително 110 километра на изток от границата с Украйна. В района продължава да пристига допълнително оборудване и се извършва подготовка за настаняване на повече войски и оборудване, казват Maxar, цитирани от CNN.

Междувременно американският президент Джо Байдън призова всички американци, които се намират на територията на Украйна, да се изтеглят бързо, защото "нещата могат да се объркат много скоро".


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Култура

Мартин Пар - човекът, който промени документалната фотография, е починал на 73 години

Наричан „хроникьор на британския живот“, Мартин Пар оставя след себе си над 120 книги и хиляди кадри

20:15 - 07.12.2025
Спорт

“Левски” се завърна към победите след успех срещу “Спартак” (Варна)

“Левски” завършва календарната година с 44 точки

19:56 - 07.12.2025
Важно днес

Благомир Коцев би се кандидатирал за президент, ако хората го поискат

Въпросът обаче не е на дневен ред на този етап

19:25 - 07.12.2025
Важно днес

Почина основателят на "Фантастико" Валери Николов

Той е починал на 74-годишна възраст след продължително боледуване

18:06 - 07.12.2025
Спорт

Ландо Норис спечели първата си титла във Формула 1

Без много драма, но с много напрежение в Абу Даби

17:11 - 07.12.2025
Важно днес

Красен Станчев: Бюджет 2026 създава опашки от искащи пред тези, които доят хората

Новият бюджет не решава проблемите и хората ще го разберат много бързо, смята икономистът

16:58 - 07.12.2025
Важно днес

Делян Добрев: Допуснахме много грешки с гласуването на бюджета

ГЕРБ припознавали втория вариант на бюджета като свой, предишният бил на мнозинството

16:06 - 07.12.2025
Важно днес

Пеевски организира контрапротести в защита на правителството

Структурите на ДПС по места обявяват демонстрации под мотото "Не на омразата"

13:31 - 07.12.2025
Важно днес

Гръцките фермери отново затвориха границата между Гърция и България

Спряно е движението на камиони през пунктовете “Кулата - Промахон” и “Илинден-Ексохи”

13:28 - 07.12.2025