Съдът не смята, че прокуратурата дължи яснота за проверките срещу Нотариуса

Административният съд – София град (АССГ) е отказал да уважи жалбата на Българския хелзинкски комитет (БХК) срещу отказа на прокуратурата да разкрие какви данни са открити при проверките по старите дела срещу Мартин Божанов - Нотариуса.

Проверките бяха разпоредени от и.ф. главният прокурор Борислав Сарафов още през февруари след убийството на Божанов, като се очакваше да хвърлят светлина върху това кой и защо е отказвал да го разследва на фона на множеството данни за престъпната му дейност през годините.

Според съобщение от 6 февруари 2024 г. на сайта на прокуратурата, справка в деловодната система установява, че от 2004 г. до февруари 2024 г. са налице 25 преписки и досъдебни производства, в които Божанов е бил страна – обвиняем, жалбоподател, свидетел и др., отбелязват от БХК.

От БХК обясняват, че са поискали да получат деловодни данни за преписки, които могат да се проверят в публичния електронен портал на прокуратурата, както и актовете, с които тези преписки са решени.

"Редът за достъп до деловодните данни за прокурорските преписки не е регламентиран в НПК, а деловодната дейност е регламентирана в инструкция на главния прокурор, която не е публикувана, тъй като се счита, че не представлява нормативен акт. Деловодните данни не са защитена от закона тайна и е неясно как оповестяването им може да компрометира разследване," отбелязват от организацията.

През март 2024 г. обаче заместничката на главния прокурор и понастоящем служебен правосъден министър, Мария Павлова, отказва да предостави поисканите данни.

Тя аргументира отказа си с това, че заявената информация „не попада в кръга на обществената информация по дефиниция“ и „за нея се прилагат нормите на НПК“. Отказът е аргументиран със чл. 198, ал. 1 от НПК, който регламентира достъпа до материалите по разследването единствено с разрешението на прокурор.

В крайна сметка на 20 май 2024 г. съдът потвърждава отказа за предоставяне на информацията, като се позовава на НПК и следствената тайна. Съдията признва, че обстоятелствата по процесното заявление са от изключителна значимост за обществото, но НПК предвижда, че информацията, развиваща се при предварителна проверка или досъдебно производство, се охранява от следствена тайна.

Случаят изглежда като административен казус, но всъщност издава двоен стандарт на съда и прокуратурата по отношение на достъпа до информация по дела от висок обществен интерес.

Българският хелзинкски комитет например успява да получи от ръководителката на Софийската градска прокуратура достъп до данни за досъдебното производство, водено за убийството на Божанов, включително етапа на производството и имената на наблюдаващия прокурор.

В друго решение на съда по-рано този месец, главният прокурор е задължен да предостави данни за всички производства, по които има постъпили жалби за нарушение на Европейската конвенция по правата на човека, отбелязват още от БХК.

Съдебното решение, отказващо достъп до информация за прокурорските преписки, свързани с Божанов, както и до докладите от проверките в прокуратурата през последните години, не подлежи на обжалване.

Така, със съдействието на съда, всяка информация за контрола, осъществен от главния прокурор във връзка с изключително тревожни явления като „разпъване на прокурорски чадър“ и „поставяне на разследването на трупчета“, остава укрита зад паравана на следствената тайна, казват още от БХК.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Политика

Балотаж ще реши президентския вот в Полша след почти равна подкрепа за главните съперници

Кметът на Варшава Рафал Тшасковски има минимална преднина пред Карол Навроцки

21:46 - 18.05.2025
Политика

При 98% преброен вот: Румъния избра Никушор Дан и европейския си път

Крайнодесният кандидат-президент Джордже Симион губи с 900 000 гласа

20:47 - 18.05.2025
Политика

Валдис Домбровскис е "умерен оптимист", че България ще приеме еврото от догодина

ЕК няма да забави конвергентния доклад заради политическите дебати по темата в страната

18:51 - 18.05.2025
Спорт

Макс Верстапен бе недостижим в Гран При на Емилия-Романя

Четирикратният световен шампион с триумф на легендарната "Имола"

18:21 - 18.05.2025
Важно днес

Русия се опитва да брани сенчестия си петролен флот с изтребители

Натискът за затягане на контрола в Балтийско море се засилва преди новия европакет санкции срещу Москва

17:08 - 18.05.2025
Млада България

Нови стипендии помагат на бъдещи медици и студенти в творчески специалности

Кандидатстването е отворено до 4 юни, обяви фондация "Тук-Там"

17:07 - 18.05.2025
Важно днес

Папа Лъв XIV разговаря с Володимир Зеленски след интронизацията си

Главата на Римокатолическата църква встъпи в понтификата си с призив за мир и критика към социалното неравенство

13:46 - 18.05.2025
Спорт

Позиция в топ 10 за Никола Цолов на “Имола”

Легендата Роналдо (Феномена) изгледа състезаието на живо

12:33 - 18.05.2025
Важно днес

„Държат за заложници цял град“. И Васил Терзиев се усъмни, че ще има преговори за край на блокадата

Училищните дворове ще бъдат отворени за паркиране в дните на матурите за 12 клас

12:32 - 18.05.2025