На 30 април 2025 г. Съединените щати и Украйна подписаха дългоочаквано споразумение, което установява съвместен инвестиционен фонд, насочен към възстановяването на Украйна и експлоатацията на нейните природни ресурси, включително критични минерали като литий, графит, титан и уран.
"Това споразумение изпраща ясен сигнал към Русия, че администрацията на Тръмп е ангажирана с мирен процес, съсредоточен върху свободна, суверенна и просперираща Украйна в дългосрочен план. Президентът Тръмп предвиди това партньорство между американския и украинския народ, за да покаже ангажимента на двете страни към траен мир и просперитет в Украйна. И нека бъде пределно ясно - никоя държава или лице, финансирало или снабдявало руската военна машина, няма да бъде допуснато да се възползва от възстановяването на Украйна.", гласи официалната американска позиция на сайта на министерство на финансите на САЩ.
Скот Бесент и вицепремиерът и министър на икономиката Юлия Свириденко положиха подписите си под документа.
On behalf of the Government of Ukraine, I signed the Agreement on the Establishment of a United States–Ukraine Reconstruction Investment Fund.
— Yulia Svyrydenko (@Svyrydenko_Y) April 30, 2025
Together with the United States, we are creating the Fund that will attract global investment into our country. pic.twitter.com/8ryyAMqW83
По думите на икраинския вицепремиер Свириденко бъдещият фонд за възстановяване ще инвестира в проекти за добив на минерали, нефт и газ, както и в свързаната с тях инфраструктура.
"Украйна и Съединените щати съвместно ще определят инвестиционните проекти, които ще се финансират", написа тя във Facebook. Инвестициите трябва да се извършват само в Украйна. През първите десет години фондът не трябва да разпределя печалби и приходи, а да ги реинвестира.
Ето някои основни моменти от споразумението, за които се твърди, че са залегнали във финалния документ:
Съвместен инвестиционен фонд:
И двете страни имат равни права на глас в новосъздадения фонд. Той ще бъде финансиран чрез нови лицензи за добив на природни ресурси и ще привлече глобални инвестиции, включително чрез подкрепата на Международната финансова корпорация на САЩ - част от Световната банка.
Пълна собственост на Украйна:
Украйна запазва пълен контрол върху своите природни ресурси и инфраструктура. Споразумението не налага на страната да изплаща военна помощ, предоставена от САЩ след началото на руската инвазия през 2022 г.
Реинвестиране на печалбите:
Печалбите от фонда през първото десетилетие ще бъдат реинвестирани изцяло в Украйна, като целта е да се стимулира икономическото възстановяване и развитие на страната.
Стратегическо значение:
Споразумението има стратегическо значение в контекста на нарастващото търсене на критични минерали за технологии като батерии за електрически превозни средства, слънчеви панели и полупроводници. То също така цели да укрепи икономическата стабилност на Украйна и да осигури дългосрочна подкрепа от САЩ .
Предистория и преговори
Преговорите започнаха през февруари 2025 г., когато президентът на САЩ Доналд Тръмп настоя за споразумение, което да компенсира предоставената военна помощ чрез достъп до украинските природни ресурси. Първоначалното предложение предизвика напрежение между САЩ и Украйна, но след интензивни преговори и корекции споразумението беше подписано в края на април .
Украинският премиер Денис Шмигал определи споразумението като „добро, равнопоставено и изгодно“, подчертавайки, че то осигурява икономическа стабилност и сигурност за Украйна. Споразумението все още трябва да бъде ратифицирано от украинския парламент, което се очаква да се случи в близко бъдеще.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: