Правителството на САЩ засили натиска върху своя съюзник Израел с оглед на катастрофалната хуманитарна ситуация в Газа
Във вторник Вашингтон заяви, че ако положението на хората в крайбрежната ивица "не се подобри значимо до 30 дни", Израел рискува да бъде прекратена американската военна помощ за страната.
Така на практика Държавният департамент на САЩ потвърди първоначално изтеклата в медии информация за писмо, в което държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен и министърът на отбраната Лойд Остин изразяват „дълбоката си загриженост“ за хуманитарната ситуация в Газа и призовават израелското правителство да предприеме „спешни и системни действия“.
"New York Times" съобщи, че решението Блинкен и Остин да подпишат въпросното писмо е било взето целенасочено и с оглед на предстоящите в началото на ноември президентски избори.
Към този момент кандидатката на Демократическата партия за държавен глава Камала Харис се въздържа да заплашва директно Израел.
Демократите обаче многократно са призовавали за по-твърда позиция спрямо Израел.
Анализатори изтъкват и значимостта на колебаещия се щат Мичиган за резултатите от вота на 5 ноември - там живеят много арабски и мюсюлмански избиратели, които са ужасени от отношението на администрацията на Байдън към Израел.
Малко повече от година след началото на войната в Газа хуманитарната ситуация в региона е катастрофална. По палестински данни досега са загинали повече от 42 000 души. Тази информация не може да бъде независимо проверена. Инфраструктурата в Ивицата е до голяма степен разрушена, липсват храна и лекарства.
Военната офанзива на Израел в Газа беше предизвикана от нападението на обявената от САЩ и ЕС за терористична организация "Хамас" и нейните съюзници на 7 октомври миналата година. Терористите убиха тогава над 1200 цивилни на израелска територия и отведоха други 250 като заложници в Газа.
С оглед на световното възмущение от условията в ивицата Газа, правителството на САЩ се опитва да постигне труден баланс.
От една страна, Вашингтон многократно подчертава ангажимента си към политиката на сигурност и правото на Израел на самозащита. Държавата получава сериозна военна и разузнавателна подкрепа.
От друга страна, правителството на САЩ е подложено на вътрешнополитически натиск. Противниците на войната остро критикуват действията на Израел в Газа и настояват за спиране на доставките на американско оръжие.
Дебатът за курса на САЩ към Израел набира скорост и преди президентските избори на 5 ноември.
Крайният срок, определен от Блинкен и Остин в писмото им, изтича след края на изборния ден.
На този фон правителството на САЩ разкритикува необичайно остро и нападенията на израелските военни срещу ливанската столица Бейрут.
„Ясно заявихме на Израел, че се противопоставяме на почти ежедневните им атаки в гъсто населените райони на Бейрут“, заяви говорителят на Съвета за сигурност Кърби.
В сряда сутрин обаче Израел продължи да нанася нови въздушни удари в южната част на ливанската столица. Международни медии предават, че атаката е извършена малко след като израелската армия е призовала местните жители за евакуация. По данни на израелските въоръжени сили е бил ударен оръжеен склад на „Хизбула“.
Израел атакува стотици цели в Ливан и още развития от кризата в Близкия изток
Две държави от ЕС зоват блока да преосмисли търговията си с Израел
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: