Престъпна хакерска група се е сдобила със секретни военни документи, включващи проекти на НАТО, които сега продава онлайн. Документите включват чертежи на оръжия, използвани от съюзниците на НАТО във войната в Украйна, съобщи BBC.
Хакерите са откраднали информацията от голям европейски производител на оръжия. Един от тях - "MBDA Missile Systems", призна, че негови данни са изтекли, но твърди, че нито едно от класифицираните досиета не принадлежи на фирмата.
Паневропейската компания, чието седалище е във Франция, заяви, че някои от файловете ѝ са били хакнати от компрометиран външен твърд диск, и добави, че си сътрудничи с властите в Италия, където е извършен пробивът на данни. Предполага се, че разследването е насочено към един от доставчиците на MBDA.
"Разглеждаме твърденията, свързани с данни, за които се твърди, че са откраднати от MBDA. Нямаме индикации, че някоя мрежа на НАТО е била компрометирана", каза в изявление говорител на НАТО.
Киберпрестъпниците действат в руски и английски онлайн форуми и продават откраднатите файлове в размер от 80 GB за 15 биткойна (приблизително 321 хил. евро). Те твърдят, че засега са ги продали на поне един купувач, когото не назовават.
Хакерите посочват, че разполагат с "класифицирана информация за служители на компании, които са участвали в разработването на закрити военни проекти", както и с "проектна документация, чертежи, презентации, видео и фотоматериали, договорни споразумения и кореспонденция с други компании".
Една част от файловете, които все още не са проверени за достоверност, описват подробно мисия за "комуникационно разузнаване" на американска въздушна ескадрила, извършена в края на 2020 г. в Естония. Те включват записки от разговорите, пълното име, телефонния номер и GPS координатите на лице, за което се твърди, че е в центъра на операцията.
Сред файловете има и презентация, в която подробно се описва вътрешното устройство на ракетата CAMM, включително точното местоположение на електронния модул за съхранение в нея. Една от тези ракети наскоро беше изпратена в Полша за използване в конфликта в Украйна като част от системата Sky Sabre.
"MBDA Missile Systems" не отрича, че данните ѝ са били засегнати, но посочи, че "вътрешните процеси за проверка на компанията показват, че данните, предоставени онлайн, не са нито класифицирани, нито чувствителни."
Въпреки това някои от документите, за които се знае, че са били откраднати от компанията, са обозначени като "поверителна информация, която не трябва да се разкрива или възпроизвежда".
MBDA Missile Systems е създадена през декември 2001 г. след сливането на компании за ракетни системи във Франция, Италия и Великобритания. Тя има 13 000 служители и е съвместно предприятие на Airbus, BAE Systems и Leonardo. Миналата година приходите на компанията възлизат на 3,5 млрд. паунда, а сред клиентите на нейните оръжейни системи са Министерството на отбраната на Обединеното кралство, американската армия, Европейският съюз и НАТО.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: