Швейцария съди банкерите, "изпрали" десетки милиони за кръстника на дъщерята на Путин

Дело срещу четирима швейцарски банкери от местното подразделение на "Газпромбанк" може да хвърли светлина върху малка част от скритото богатство на Владимир Путин.

Прокуратурата в Цюрих обвинява четиримата мениджъри в престъпно бездействие при обслужването на сметките на Сергей Ролдугин - известния руски виолончелист, който е и кръстник на една от дъщерите на Путин, Мария.

Музикантът се познава с руския президент още от младежките си години в Санкт Петербург, той е запознал държавния глава с вече бившата му съпруга Людмила.

Обвинението е за това, че в периода 2014-2016 г. банкерите не са извършили надлежна проверка дали Ролдугин е действителен собственик на определени сметки на офшорни фирми от Панама и Кипър, въпреки че са били длъжни да го направят заради политическата обвързаност на руснака.

Под наказателна отговорност са привлечени директорът на "Газпром Швайц АГ", двама висши мениджъри и ръководител по отношенията с клиентите. Трима от тях са руснаци, а един е швейцарски гражданин. Те са "продължавали бизнес връзката по недопустим начин, въпреки че самите те са имали сериозни съмнения в коректността на информацията за бенефициарния собственик".

Ако бъдат осъдени, може да получат 7-месечни условни присъди с 2-годишна пробация. Самоличността им не се разкрива поради изискванията на швейцарското законодателство. Наказанието изглежда твърде малко, но както един от тях казва съда - "присъдата би сложила край на кариерата ми и ще нанесе огромна вреда върху мен и семейството ми".

От прокуратурата твърдят, че Ролдугин има активи за най-малко 50 млн. долара и е планирал да внася по 10 млн. долара всяка година в швейцарските си сметки, които "по никакъв начин не може да се приеме, че принадлежат лично на Ролдугин".

Виолончелистът беше ключова фигура в т.нар. "Панамски досиета" - журналистическото разследване от 2016 г., което разкри огромен брой офшорни сметки на политици и техни подставени лица в много страни по света.

През 2022 г. той беше санкциониран от Европейския съюз, като тогава се посочваше, че Ролдугин е носи отговорност за "прехвърлянето на най-малко 2 млрд. долара през банки и офшорни фирми от скритата финансова мрежа на Путин".

Американското Министерство на финансите също санкционира виолончелиста, когото нарече "пазител на офшорното богатство на президента Путин".

Още през 2016 Панамските досиета показаха, че Ролдугин и други довереници на Владимир Путин притежават големи дялове в руски компании, което се смяташе за показател за скритото лично богатство на руския президент - формално той получава по около 135 000 долара годишна заплата, но паричните потоци на "придворните" му са в мащаба на десетки и стотици милиони.

Бил Браудър, който е идеолог на американския закон "Магнитски", коментираше през 2017 г., че личното богатство на Владимир Путин може би надскача 200 млрд. долара - което (ако може да се докаже) би го направило по-богат от Бернар Арно и Илон Мъск.

Швейцария започна разследването срещу "Газпромбанк" като реакция на Панамските досиета, след като беше потвърдено, че руската банка системно нарушава правилата за борба с изпирането на пари.

Швейцария наложи санкции срещу Владимир Путин и други ключови фигури в Кремъл едва през март 2022 г., когато Русия нападна Украйна. Това все пак беше голяма крачка напред за държавата, известна с неутралитета си при международни спорове и военни конфликти.

Bloomberg описва процеса като "тест за желанието и способността на швейцарските прокурори да наказват финансовите престъпления в разгара на войната".

Критиците на швейцарската система смятат, че страната не прави достатъчно, за да ограничи прането на пари - при това понякога преследва подателите на сигнали, а не извършителите и съучастниците в престъпленията.

"Газпромбанк Швайц" още има лиценз за работа в Швейцария, но в последната година ограничава дейността си в страната.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Бизнес

ФАРА 2024 ще се проведе в Бургас

Заявки за тазгодишното издание на Фестивала ще се приемат до 18 април

21:24 - 28.03.2024
Важно днес

Радан Кънев: Партия ГЕРБ пожела да има избори и си ги получи

Евродепутатът не смята, че промените в конституцията, могат да доведат до криза

18:31 - 28.03.2024
Важно днес

Сарафов, Гешев и Цацаров са извикани на изслушване в комисията за Нотариуса

Последните трима главни прокурори ще бъдат изслушани във връзка с мрежата около Нотариуса

18:24 - 28.03.2024
Технологии

Сам Банкман-Фрийд беше осъден на 25 години затвор за финансови измами

Фрийд каза пред съда, че съжалява.

17:55 - 28.03.2024
Живот

Бонуси от $75 хил. за всяко родено дете. Как Южна Корея се бори с демографската криза

Компании обещават хиляди долари бонуси за тези свои служители, които решат да станат родители

17:22 - 28.03.2024
Важно днес

Хванаха дипломатическа кола с мигранти на "Капитан Андреево"

По информация на телевизията зад волана на автомобила е бил виетнамски гражданин с дипломатически имунитет.

17:06 - 28.03.2024
Важно днес

Нова предизборна рокада в Митниците: Павел Манченко поема столичната служба

Герой от записите "Ало, Ваньо" ще управлява Митници София

16:30 - 28.03.2024