Емблематичната сграда на звукозаписното студио "Балкантон" ще бъде запазена. Това стана ясно от съобщение на Столичната община след среща на кмета Васил Терзиев със собственика на имота, за да изясни какви са намеренията му.
От информацията става ясно, че от МИК "Балкантон", които притежават сградата, са потвърдили заявката си да я запазят и реновират. Поели са ангажимент да направят корекции на плановете си, които предвиждаха събаряне на постройката. Това на свой ред ще даде на Терзиев законово основание да коригира заповедта за одобрения подробен устройствен план на терена, който предизвика протести.
От съобщението на общината не става ясно дали ще бъде спрян строежът на останалите планирани жилищни сгради около сградата на "Балкантон", както се предвижда в променения устройствен план, подписан от доскорошния главен архитект Богдана Панайотова.
С подписа си тя разреши строителството на седем 5-етажни жилищни сгради върху терена на "Балкантон". Граждани на район "Красно село" възроптаха срещу презастрояването, а музиканти се обявиха в защита на сградата на звукозаписната компания, която съществува от 1952 г.
Още по време на протеста собственикът на терена заяви, че сградата ще бъде запазена. След срещата с кмета Терзиев обаче не става ясно дали на терена наоколо все. пак ще се строят жилищни сгради.
Собственик на терена е "Балкансаунд 2020" ЕООД, чийто управител е Росен Маринов. Той е свързан с повече от 40 фирми, а няколко от тях са в ръководството на МИК "Балкантон" АД, която е фирмата собственик на едноименната сграда.
Новото мегастроителство в София - кой го допусна и как
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: