Системите на Garmin блокираха след хакерска атака Снимка: © Getty Images

Производителят на смартчасовници и аксесоари Garmin e станал жертва на хакерска атака, която е довела до спирането на серия от основни системи, съобщава ZDNet. Компанията обяви, че ще деактивира няколко от услугите си за потребители, за да се справи с пробива.

Засегнати са официалният сайт на Garmin, услугата за синхронизиране на потребителски данни Garmin Connect, услугите за авиационни бази данни и някои производствени линии в Азия. Атаката е засегнала и колцентровете на компанията, поради което служителите й не могат да отговарят на запитвания от страна на клиентите си.

"Полагаме усилия, за да разрешим този проблем по най-бързия начин, и се извиняваме за неудобството", се казва в съобщение на Garmin.

Техническият срив е забелязан от множество души по цял свят, които ползват сървърите на компанията за записването и синхронизирането на данни от спортна активност. Спрян е и достъпът до flyGarmin и мобилното приложение Garmin Pilot, които обслужват летци за подготовката на графици и летателни планове.

Официално потвърждение за ransomwarе-атаката все още няма от страна на компанията, но ZDNet посочва, че няколко нейни служители са съобщили в профилите си в социалните мрежи, че именно това е причината за срива.

Вътрешна кореспонденция от Garmin, която е изтекла в тайванския сайт за технологични новини iThome, посочва, че предстои двудневно спиране на системите.

Все още не е ясно дали предполагаемите хакери са успели да откраднат лични данни на клиенти, освен че са криптирали файловете на компанията.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Александър Везенков и "Олимпиакос" се върнаха на победния път в Евролигата

Везенков се отчете с 13 точки

08:52 - 22.11.2025
Важно днес

Лидерите от Г-20 се събират в Южна Африка без Тръмп, за да търсят контраплан за мир в Украйна

От отговора на Украйна зависят ключови доставки на американски отбранителни системи

08:31 - 22.11.2025
Живот

Кой е Дъглас Кели - психиатърът от Нюрнбергския процес

Филмът „Нюрнберг“ проследява отношенията между Херман Гьоринг и психиатъра Дъглас Кели

07:00 - 22.11.2025
Важно днес

ОИК–Варна свиква извънредно заседание в неделя за отстраняването на кмета Благомир Коцев

От ПП–ДБ заявиха, че „категорично осъждат“ свикването на заседание в почивния ден

21:51 - 21.11.2025
Важно днес

Радев: Тарторът на правителството тайно лети към Дубай с частен „Фалкон“ всяка седмица

„Гневът от беззаконието ще се стовари върху тези, които го предизвикват“, каза още президентът

20:45 - 21.11.2025
Живот

Никола Саркози описа живота си като затворник в книга

По думите на Саркози затворът не е успял да го пречупи

19:51 - 21.11.2025
Спорт

"Лудогорец" обяви новия си треньор

Норвежец застава начело на шампиона на България

18:27 - 21.11.2025
Култура

Продадоха най-скъпата картина в България – „Пейзаж“ на Златю Бояджиев

Картина от ранния период на Бояджиев достигна рекордните 81 000 евро

18:01 - 21.11.2025
Важно днес

Британски политик отива в затвора заради платени проруски речи

Нейтън Гил е получил над 40 000 паунда, за да хвали Русия в Европейския парламент и в телевизионни интервюта

17:34 - 21.11.2025