Софийският градски съд осъди Столична община за системно превишаване на фините прахови частици в града.
В съдебното решение от 8 ноември се посочва, че общината не е приела актуална програма за управление на качеството на въздуха, както и не е изпълнила напълно задължението си да информира обществото относно качеството на атмосферния въздух.
Преди 4 години от гражданската организация "Група за чист въздух" заведоха колективен иск срещу общината заради редовното превишаване на нормите за замърсяване на въздуха в София и недостатъчните мерки в периода 2015-2017 г.
СГС осъжда Столична община в срок от 12 месеца от влизане в сила да предприеме ефективни мерки, сред които са въвеждане на зони с ниски емисии на ФПЧ, забрана за битово горене и ограничение на транспорта в дните, при които има наднормено замърсяване, въвеждане на стимули за използване на алтернативни методи за отопление, както и оценка в сектор транспорт.
С решението си съдът задължава общината да направи анализ за възможностите за етажни паркинги и увеличаване на буферните паркинги, както и изграждане на цялостна велосипедна мрежа, която да позволява лесно и безопасно придвижване между отделните квартали.
"Това е голям успех за софиянци и България, тъй като показва, че гражданите могат с общи усилия чрез колективни искове да отстояват правата си на чист въздух и чиста околна среда", казват инициаторите на съдебното дело от организацията "Чист въздух".
През октомври "Спаси София", които са част от групата жалбоподатели, изнесоха информация, че адвокатите на Столична община са получили най-малко 108 000 лв. за работата си по делото.
Решението на СГС не е окончателно и подлежи на обжалване пред САС в двуседмичен срок.
Фините прахови частици са замърсителите на въздуха с най-голямо въздействие върху здравето. Световната здравна организация ги поставя като канцероген от група 1 заедно с вещества като арсен и азбест.
Въздухът в София е сред най-замърсените с фини прахови частици в Европа, като по качество се сравнява повече със столиците в страните от Западните Балкани, според данни на IQAir и природозащитната организация Greenpeace, включени в доклад, публикуван през март тази година. В него са включени 106 държави и над 4700 града.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: