Световното финансово богатство се свива за първи път от 15 години Снимка: © Getty Images

Стойността на световното финансово богатство се е свила през 2022 г. за първи път от 15 години насам, намалявайки с 4% до 255 трилиона долара. Сред двигателите за това са рязкото покачване на инфлацията, последвалото повишение на лихвените проценти и слабото представяне на фондовите пазари на фона на геополитическата несигурност, предизвикана от войната в Украйна.

Това гласи 23-ият годишен доклад за глобалното богатство на консултантска фирма Boston Consulting Group (BCG). В него се посочва обаче, че спадът ще бъде краткотраен, като през 2023 г. се очаква възстановяване с 5% нагоре до 267 трлн. долара.

Въпреки общия спад, картината през 2022 г. не е напълно мрачна. Личните парични средства и депозити например са се увеличили с 6,2% на фона на афинитета на инвеститорите към избягване на риска. Стойността на реалните активи – сред които недвижими имоти и произведения на изкуството – пък се е увеличила с 5,5% до 216 трлн. долара.

„Първият спад на световното финансово богатство след кризата от 2008 г. дойде след 10% увеличение на стойността през 2021 г. – едно от най-резките от повече от десетилетие“, коментира Майкъл Кахлич, управляващ директор и партньор в BCG и съавтор на доклада.

По думите му подобряващите се макроикономически перспективи и възстановяването на фондовите пазари ще доведат до възстановяване на растежа на финансовото богатство още през 2023 г. В средносрочен план перспективите също остават положителни.

Интересна е динамиката на движение в различните региони. През 2022 г. финансовото богатство например продължава да нараства в Азиатско-тихоокеанския регион, Близкия изток, Африка и Латинска Америка, но намалява в Северна Америка и Европа.

Освен това, както често се случва в контекста на макроикономическата несигурност, през 2022 г. трансграничното богатство нарасна с 4,8% и достигна 12 трилиона долара в световен мащаб. На този фон е интересна промяната в нагласите към финансовите центрове. Засега Швейцария остава изключително привлекателна като хъб за управление на богатството, но се очаква до края на 2025 г. да бъде изпреварена от Хонконг.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Технологии

Защо Apple слуша руската цензура и спира достъпа до медии

Гигантът трие приложения от App Store за руските потребители

18:06 - 22.11.2024
Бизнес

Това ли е краят на Northvolt - най-голямата компания за батерии в ЕС?

Някогашната надежда на ЕС за пазара на електромобили обяви неплатежоспособност

16:08 - 22.11.2024
Живот

Испания глоби Ryanair и други нискотарифни компании заради допълнителни такси

Доплащането за багаж и място нарушава права на потребителите, смята Мадрид

15:29 - 22.11.2024
Важно днес

Генералният секретар на НАТО ще разговаря с Тръмп за Украйна

Срещата идва на фона на новата ескалация във войната, която Русия води

13:43 - 22.11.2024