Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп продължава с попълненията в екипа си и планира да назначи сенаторът от Флорида Марко Рубио за държавен секретар. Това съобщават няколко издания, сред които "Axios" и "Washington Post", като се позовават на свои източници.
Ако бъде одобрен, американецът от кубински произход би бил първият латиноамериканец, заемал поста на висш дипломат на САЩ.
53-годишният Рубио е смятан за външнополитически „ястреб“ ообено по теми за Китай и Иран. Той силно подкрепя използването на сила или по-настъпателни мерки срещу тези държави вместо повече дипломация.
Член е на Сената от 2011 г., а през 2016 г. беше и кандидат за президент, но се отказа от надпреварата и впоследствие подкрепи Тръмп.
През април Рубио гласува против 95 млрд. долара помощ за Украйна и призова Киев да преговаря за прекратяване на войната с Русия - дори ако това означава, че Москва незаконно ще запази част от украинската територия.
Той изгради политическата си идентичност върху теми като подкрепата за премахване на автократичните правителства от Латинска Америка до Близкия изток и Азия. През последните години обаче смекчи някогашните си неоконсервативни възгледи по отношение на икономиката, имиграцията и външната политика. Той е заместник-председател на сенатската комисия по разузнаването и беше сред кандидатите на Тръмп за негов кандидат за вицепрезидент.
Ако бъде назначен за държавен секретар, Рубио ще отговаря за външната политика на САЩ, която ще е ключова по отношение на войните в Украйна и Близкия изток.
Тръмп планира и още едно назначение в екипа. Това е Майкъл Уолц - конгресмен също от Флорида, който може да стане негов съветник по националната сигурност.
Уолц е награждаван военен ветеран и критик на НАТО и Китай. Преди да стане политик той е бил офицер от специалните сили на армията и е служил в няколко мисии в Афганистан, Близкия изток и Африка.
50-годишният американец е един от най-яростните критици на Китай в Конгреса и преди се е застъпвал за безсрочен военен ангажимент на САЩ в Афганистан. През последните години той атакуваше външната политика на президента Джо Байдън, включително за икономическото надмощие на Китай, безсрочната военна подкрепа за Украйна. Уолц определи като "жалък" и факта, че по-малко от половината съюзници от НАТО всъщност изпълняват целите за разходите за отбрана.
Тръмп обеща голяма промяна във външната политика на Вашингтон в сравнение със своя предшественик Байдън. В предизборната си кампания той заложи на обещания за "незабавно прекратявяне" на войната в Украйна - макар и да не е ясно как точно ще го постигне.
Тръмп предупредил Путин да не ескалира войната в Украйна. Кремъл отрече разговора
"Ледената кралица" зад Тръмп, която ще стане най-влиятелната жена във Вашингтон
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: