Администрацията на Доналд Тръмп подготвя грандиозна оръжейна сделка със Саудитска Арабия, оценявана на над 100 милиарда долара – една от най-големите в историята на двустранните отношения между Вашингтон и Рияд. Според шестима независими източници, цитирани от Reuters, предложението ще бъде официално обявено по време на визитата на Тръмп в Саудитска Арабия, планирана за май 2025 г.
След Байдън: нова епоха в оръжейната дипломация
Сделката идва след провала на администрацията на Джо Байдън да финализира отбранителен пакт с кралството, който включваше не само достъп до по-съвременни американски оръжия, но и геополитически ангажименти – като нормализация на отношенията между Саудитска Арабия и Израел.
При Байдън САЩ настояваха Рияд да прекрати покупките на китайски оръжия и да ограничи китайските инвестиции – изисквания, които не е ясно дали фигурират и в новия пакет на Тръмп.
Кой какво доставя: Lockheed, RTX, Boeing и други
Очаква се водещи американски компании да поемат основната тежест на доставките. Lockheed Martin ще предостави транспортни самолети C-130, ракети и радари, а RTX Corp (бившата Raytheon Technologies) също ще има ключова роля. Допълнително участие ще вземат Boeing, Northrop Grumman и General Atomics.
Интересна подробност е, че сделката може да включва и дълго отлагани доставки – като поръчка за безпилотни самолети MQ-9B SeaGuardian на General Atomics на стойност 20 милиарда долара, за каквато Рияд проявява интерес още от 2018 г. Някои елементи на пакета са подготвяни от години.
Според три от източниците на Reuters ръководители на оръжейните компании обмислят да се присъединят към президентската делегация за визитата в региона.
F-35 – мечтата на Рияд
Саудитска Арабия от години проявява интерес към изтребителите F-35 – най-усъвършенстваните бойни самолети в американския арсенал. Очаква се въпросът да бъде повдигнат по време на визитата на Тръмп, но според източнициje е малко вероятно договор за доставка да бъде подписан.
Причината се крие в американската политика за т.нар. „качествено военно предимство“ (Qualitative Military Edge, QME) – стратегическа доктрина, според която САЩ гарантират на Израел технологическо превъзходство над всички съседни арабски държави. Това означава, че оръжия като F-35 се предоставят първо (и понякога изключително) на Израел, за да се запази отбранителнаjd доминация на страната в региона. Израел разполага с F-35 още от 2016 г. и към днешна дата е изградил няколко ескадрили с този модел.
От 2017 до днес: какво се промени?
През 2017 г., още в първия си мандат, Тръмп предложи продажба на оръжия на Саудитска Арабия на стойност 110 милиарда долара.
Реално обаче до 2018 г. бяха реализирани сделки само за 14,5 милиарда, като Конгресът започна да поставя под въпрос сътрудничеството с Рияд след жестокото убийство на журналиста Джамал Хашоги в саудитското консулство в Истанбул.
При администрацията на Байдън през 2021 г. Конгресът наложи забрана за продажба на настъпателни оръжия на Саудитска Арабия – както в отговор на убийството на Хашоги, така и заради натиска върху Рияд да прекрати войната в Йемен.
Забраната обаче бе вдигната през 2024 г., в контекста на задълбоченото партньорство след атаката на "Хамас" над Израел и съвместната подготовка за поствоенното бъдеще на Газа.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: