Централната избирателна комисия е потвърдила решението, с което беше отказано на "Демократична България" да регистрира листата си с кандидат-депутати в 27 МИР - Стара Загора.
Освен това по предложение на Красимир Ципов (ГЕРБ) ЦИК е приела и да направи служебна проверка по всички районни избирателни комисии за това дали ДБ или други партии, коалиции и инициативни комитети са подали документите си с електронен подпис.
"И на тези, и на предишните избори ние сме подавали с електронен подпис множество документи в рамките на изборния процес. Досега никога не е имало проблем с това, но сега изведнъж липсата на капацитет в Стара Загора става повод на ретроградното мнозинство в ЦИК да се опита да атакува нашата регистрация в между 8 и 14 МИР-а. В толкова места ние сме подавали различни документи с електронен подпис", каза Христо Иванов, който посочи, че решението на ЦИК ще бъде обжалвано пред Върховния административен съд.
Обяснението на районната комисия в Стара Загора за отказа е, че пълномощното за внасянето на документи за регистрация не е подписано на ръка, а са със "сигнатура, визуализираща електронно подписване". Забележките по книжата все пак са били отстранени от вносителите от ДБ, но едва след изтичането на крайния срок - т.е. след 17 ч. на 12 октомври.
"Потъпквайки правото, партиите на статуквото започват открита война чрез своите представители в ЦИК и РИК срещу „Демократична България“. Това е безпрецедентна атака срещу законността и модернизацията на страната, за която от години се борим", казват от коалицията, като заявяват, че ще обжалват решенията в съда.
"Не можем да допуснем избиратели да бъдат лишени от избирателни права! Не можем да останем безучастни, когато се гаврят с демокрацията", се казва още в позицията на ДБ.
Говорителят на ЦИК Росица Матева обяви, че не е вземано изрично решение да се отменят регистрациите на ДБ в районите, в които са използвали електронни подписи за подаване на документи - но не отрече, че това може да създаде проблем за коалицията.
"Според Изборния кодекс - единственият вариант, в който се използва електронен подпис в изборния процес, е подписването на избирател в подписка, подкрепяща партия или коалиция за участие в изборите. Друг случай, в който да е възможно да се положи електронен подпис, според Изборния кодекс няма", каза още Росица Матева.
"При обсъжданията беше направено предложение от колега да бъде изискана информация дали и в други районни комисии са подадени - не само от "Демократична България", а изобщо от партии, коалиции и инициативни комитети - документи, подписани с електронен подпис. Все още очакваме тази информация. Дали ще се потвърди или не, че в друга РИК освен Стара Загора има приети такива документи, ще разберем по-късно", каза тя на пресконференция.
Матева не уточни кой е инициаторът на тази проверка, но посочи, че мнозинството в ЦИК се е съгласило тя да се проведе. По-късно обаче съпредседателят на ДБ Христо Иванов съобщи, че става въпрос за Красимир Ципов - бивш зам.-министър на вътрешните работи и бивш депутат от ГЕРБ, който в момента е член на Централната избирателна комисия.
"В ЕС има регламент, а регламентите се прилагат пряко - този регламент казва, че навсякъде, където пише "Подпис", това значи и електронен подпис. Няма нужда изрично да се предвижда "... и електронен подпис" във всеки текст, който съществува в българското законодателство, защото това е очевидна лудост. На тази база ние досега сме контактували с изборната администрация многократно. Очевидно Ципов и компания използват този спор със старозагорската РИК, за да се опитат да атакуват възможността на "Демократична България" да се яви на изборите, защото ние сме техният проблем", каза Иванов.