Двама учени, участвали в разработването на технологията, довела до мРНК-ваксините срещу Covid-19, спечелиха Нобеловата награда за медицина за 2023 г.
Отличието е присъдено на Каталин Карико - биохимичка от унгарски произход, и на Дрю Вайсман - професор по медицина, известен с приноса си към РНК-биологията.
Карико и Вайсман са наградени за откритията им в сферата на модификациите на нуклеозидни бази, благодарение на които става възможно разработването на ефективни ваксини срещу Covid-19.
Технологията, върху която те работят, се смята за експериментална преди пандемията от коронавирус. Днес милиони души по света - включително в България - са имунизирани с одобрени препарати на Pfizer/Biontech и Moderna, които стъпват върху разработките на новите Нобелови лауреати.
иРНК-изследванията им се използват и за изследвания на ваксини за борба с други болести - включително рак.
От Нобеловия комитет посочват, че двамата учени са допринесли за безпрецедентно равнище на развитието на ваксини по време на една от най-големите заплахи за човешкото здраве в модерната епоха.
Каталин Карико израства в Унгария през 50-те и 60-те години, като учи в Университета в Сегед. През 1985 г. тя успява да избяга от режима в Унгария заедно със съпруга и 2-годишната си дъщеря, и си намира работа като учен-специалист по биологични изследвания.
От началото на 90-те години тя се занимава предимно с иновативни изследвания върху терапии, базирани на иРНК. През 1997 г. тя и Дрю Вайсман разработват иРНК-базирана ваксина срещу HIV, но я модифицират така, че да не предизвиква нежелани възпалителни реакции. Тази стъпка прави препарата годен за употреба в човешкото тяло и се превръща в повратна точка за разработването на иРНК терапии.
От 2013 г. Карико работи за германската компания BioNTech, която създаде и първата одобрена в света иРНК ваксина срещу Covid-19.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: