Управляващата коалиция в Сърбия иска да избегне свикването на предсрочни избори и вместо това е готова да издигне и гласува нов министър-председател. Това стана ясно от изказванe на лидера на Сръбската прогресивна партия (SNS) Милош Вучевич.
"Информирахме президента Вучич, че нашата коалиция смята, че трябва да изберем ново правителство до 18 април", каза той пред репортери.
Новината идва на фона на продължаващите антиправителствени протести и блокади в цялата страна, предизвиквани от трагичния инцидент в Нови Сад, при който загинаха 15 души. Сърбите продължават с демонстрациите си до изпълнение на исканията им и търсят отговорност за срутването на навес на жп гара - случай, който за пореден път даде съмнения за корупционни схеми в балканската държава.
Докато Сърбия е в криза и в разгара на протести, президентът ѝ Александър Вучич се оказа на изненадваща и обявена впоследствие визита в София. Той участва в двудневен форум за сигурността на Балканите по покана на президента Румен Радев и краля на Йордания Абдула II.
От София Вучич обяви, че е бил информиран за намеренията на управляващата Сръбска прогресивна партия, на която самият той е член и бивш председател. Пред журналисти той каза, че "вътре в партията има дилема между двама кандидати" и уточни, че единият бил партиен, а другият е непартиен. Той обаче отказа да назове имената им.
"Предполагам, че ще ме уведомят за решението си, след като техните органи се произнесат... и след това ще информирам обществото кой е новият мандатоносител“, допълни президентът.
Кандидатът за премиер ще има 10 дни да състави ново правителство, което трябва да бъде одобрено от парламента. Законовият срок това да се случи е 18 април.
По-рано президентът се срещна с представители на сръбските партии като част от консултациите за нов кабинет. Парламентарните опозиционни формации отказаха да вземат участие в тях. Те предложиха съставяне на преходно правителство, което управляващите отхвърлиха.
Ако Сърбия не успее да излъчи кабинет до 18 април, ще трябва да отиде на предсрочни избори. Експерти смятат, че те са вариант за излизане от политическата криза, но само ако са свободни и честни. Последните парламентарни избори в страната бяха белязани от множество обвинения срещу властта, че е постигнала победа чрез изборна измама, макар управляващите да отхвърлиха тези твърдения.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: