Вълна от протести в Гърция след предложение за данъчна реформа Снимка: © Getty Images

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Адвокати, инженери, лекари, студентски асоциации и таксиметрови шофьори организираха 24-часови протести в Атина, Солун и други градове през седмицата. Повод за недоволството им станаха предложения за данъчни промени, направени от управляващата консервативна партия "Нова демокрация".

Като основна цел на реформата се посочва борбата с укриването на данъци в Гърция. Предложените промени засягат най-вече самоосигуряващите се и работещите на свободна практика.

Поводът за промените стават данъчните декларации от работещите на свободна практика от предходната година. Според министъра на финансите Костис Хацидакис те будят подозрения за укриване на доходи.

71 % от работещите на свободна практика отчитат доходи, които са по-ниски от дохода на служител на минималната работна заплата,“ казва Хацидакис пред обществената ERT.

От думите му става ясно още, че 54% от фрийлансърите са декларирали нулев доход за миналата година или драстични финансови загуби.1/3 от тях твърдят, че са в такава ситуация за последните 5 години.

Мотивът за предложните промени е именно изсветляването на доходите при свободните професии.

Законопроектът, който предизвика гнева на самоосигуряващите се, предвижда работещите да плащат данъци върху минимум 10 920 евро годишно. Това прави месечен доход от около 910 евро. За сравнение - минималната работна заплата в Гърция е 780 евро на месец в момента.

По изчисления на Министерството на финансите, ако промените станат факт, 500 000 самоосигуряващи се ще трябва да плащат данъци върху по-високи суми.

Според протестиращите планираните промени са несправедливи. Те призоваха проектът да бъде оттеглен, а тавана за необлагаемия доход да се вдигне на 12 000 евро. Искането им се подкрепя и от профсъюза на работниците в ресторантьорството, туризма и хотелиерството .

Дни преди протеста, премиерът Кириакос Мицотакис заяви че „не за първи път правим смели реформи, които може да разстроят някои хора”.

По думите му законопроектът представлява „национална инициатива срещу укриването на данъци“, която включва „по-справедлива система за данъчно облагане на свободните професии“.

Новият лидер на гръцката лява партия СИРИЗА – Стефанос Каселакис също подкрепи исканията на протестиращите.

Законопроектът е на етап обществено обсъждане до 27 ноември и все още не е приет окончателно.

Политика

БСП (почти) пречи на Пеевски да присъедини България към Съвета за мир на Тръмп през парламента

Но има пробив - Атанас Зафиров помогна за кворум в комисията по отбрана

17:44 - 12.03.2026
Важно днес

Терзиев е бил разпитан от прокуратурата за дарението му за организацията в Петрохан

"За моите 250 хиляди лева лични пари, дарени за кауза, бях разпънат на кръст. А за милиарди евро източени обществени средства – тишина", пише Терзиев

17:11 - 12.03.2026
Важно днес

Столичният общински съвет подкрепи Терзиев за прехвърляне на държавни имоти

Темата стана повод за пореден сблъсък между кмета на София и Делян Пеевски

16:24 - 12.03.2026
Важно днес

Новият лидер на Иран заплаши, че Ормузкият проток остава затворен, атаките срещу US бази продължават

Техеран предупреждава държавите от Персийския залив

15:53 - 12.03.2026
Важно днес

Пеевски се изнерви след призива на вътрешния министър да бъде разпитан от ГДБОП

Делян Пеевски е сезирал прокуратурата след интервю на вътрешния министър Емил Дечев в подкаста на "Сега"

15:53 - 12.03.2026
Важно днес

Правителството ще раздава директни помощи заради високите цени на горивата

Подпомагане ще получат само хората с ниски доходи, за които зареждането с гориво ще бъде проблем

15:27 - 12.03.2026
Важно днес

ДБ: “Лукойл” купува евтини горива и ги продава скъпо

Според депутатите горивата в България са поскъпнали с 15% за една нощ

14:07 - 12.03.2026
Важно днес

Борисов за войната, Радев и Gen Z: Питах един бял лебед – черни лебеди ще идват ли?

Лидерът на ГЕРБ продължава с предизборните интервюта – този път пред Кристина Патрашкова

13:53 - 12.03.2026