OceanGate продължава да рекламира експедиции до останките на "Титаник" въпреки инцидента Снимка: © Getty Images

Компанията OceanGate, която оперира подводницата "Титан", все още рекламира експедиции до останките на потъналия кораб "Титаник" на своя уебсайт.

В момента там текат записвания за експедии през юни 2024 г. и потенциалните клиенти могат да получат информация за приключението и свободните дати. Последното гмуркане с "Титан" преди няколко седмици обаче завърши катастрофално, като всички петима души от екипажа загинаха. Плавателният съд изгуби комуникация със своя надводен кораб два часа след спускането си, което доведе до мащабна операция по издирване. Сред екипажа беше и главният изпълнителен директор на OceanGate Стоктън Ръш.

В сряда бреговата охрана на САЩ съобщи, че от останките на подводницата "Титан" са събрани "предполагаеми" човешки останки. Американски и канадски официални лица разследват как и защо подводницата се е взривила.

Нов доклад на "New York Times" от неделя посочва, че повечето от гмурканията на "Титан" са били неуспешни и не всички са завършили с гледки до останките на "Титаник".

Американското издание съобщава, че повече мисии са били прекратени, отколкото осъществени.

Междувременно нови доказателства водят до нова теория за причината за катастрофата. Експерти посочват, че удълженият дизайн на подводницата, съчетан с многократните натоварвания на корпуса през годините, може да са допринесли за имплозията.

Всеки път, когато подводницата се е гмуркала надълбоко в окенаа, в дебелината на корпуса от пет сантиметра е можело да се появят малки пукнатини.

"В началото те може да са били малки и незабележими, но след това да са станали опасни и да са предизвикали бързо и неконтролируемо разрастване", казва пред "Асошиейтед прес" Джаспър Греъм-Джоунс, доцент в университета в Плимут.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Спорт

Страхотният сезон на Владимир Зографски продължи с още едно топ представяне

Зографски заслужи десетото място и постигна най-доброто си класиране на финландската шанца

20:09 - 22.03.2025
Важно днес

България няма да води собствено разследване за смъртта на Марин Маринов в ивицата Газа

"Поради сложността на обстановката е много трудно да се ангажираме със срокове", заяви външният ни министър

18:31 - 22.03.2025
Политика

Тръмп отне достъпа до класифицирана информация на Джо Байдън, Камала Харис и редица политици

Списъкът с отнети достъпи включва не само бивши представители на изпълнителната власт, но и ключови фигури, участвали в разследвания и съдебни процеси срещу Тръмп

16:39 - 22.03.2025
Спорт

Българинът Тервел Замфиров стана световен шампион по сноуборд

С историческото си постижение Замфиров стана първият българин в снежните зимни спортове, получил световната титла

16:11 - 22.03.2025
Важно днес

Разминаване в регистрите: 250 000 дерегистрирани коли все още дължат данъци

Най-големият брой несъответствия е в София

14:58 - 22.03.2025
GEN Z дневници

Vol. 60: Най-отхвърляното поколение, Чапъл Роан заседна в TikTok, изкуството да продаваш бельо

Говорим за отхвърлянето, изкуството да продаваш бельо и гледаме сконфузна ситуация от TikTok

14:31 - 22.03.2025
Важно днес

Председателят на БСП не вижда проблем в подкрепата на Пеевски, ако е "за добрите закони"

Зафиров коментира и спорното решение на Наталия Киселова да обяви разпадането на групата на МЕЧ

12:26 - 22.03.2025
Важно днес

Тръмп намекна, че атаките срещу Tesla са по-лоши от щурма на Капитолия

Президентът на САЩ нарече извършителите на вандалски прояви срещу автомобилите на Tesla "терористи"

12:18 - 22.03.2025
Важно днес

Бързият влак от Бургас до София блъсна човек

По информация на машиниста мъжът е пресичал неправомерно жп линията

11:00 - 22.03.2025