Столичната община обяви конкурс за избор на нов главен архитект на София.
Кандидатите имат срок от 14 дни - до 6 март, да подадат документите си за участие.
В съобщение, публикувано на страницата на общината, кметът Васил Терзиев пише, че се "търси професионалист, който разбира града, познава закона и знае как да създаде устойчива и функционална градска среда".
"Главният архитект вече няма да бъде политическа фигура, както беше досега. Това ще е човек, който ще спазва закона, ще опрости процесите, ще въведе цифровизация и изкуствен интелект, като направи работата на администрацията по-прозрачна и отговорна. Очаквам бъдещият главен архитект да продължи реформите, които започнахме, и да ги направи устойчиви" казва още Терзиев.
Конкурсът ще се проведе в три етапа:
- допускане по документи
- изпит в две части - решаване на тест и практически изпит с решаване на казуси
- интервю.
Събеседването с кандидатите, достигнали до последната фаза на конкурса, ще е публично и ще се излъчва онлайн.
Новият главен архитект на София ще бъде с по-ограничени правомощия от предшествениците си, тъй като част от задълженията бяха прехвърлени към районните кметове.
София е без титуляр на поста главен архитект повече от половин година, след като беше освободен Здравко Здравков, който заемаше позицията по времето на ГЕРБ.
За временно изпълняващ длъжността беше назначена Богдана Панайотова. Тя остана на работа в продължение на 6 месеца, колкото е максимално допустимият срок за временно заемане на длъжността.
Докато тече конкурсът и бъде избран новият титуляр, временен главен архитект на града е Стефан Аспарухов.
В последния си ден като гл. архитект Панайотова обяви, че ще участва в конкурса за титуляр.
Серия разрешителни за строеж, подписани от нея, предизвикаха недоволство и поставиха под съмнение предизборните обещания на Васил Терзиев, че ще работи срещу презастрояването на столицата.
От обясненията на Панайотова стана ясно, че всички завършени от нея процедури са били заложени в общия устройствен план на София, приет през 2007 година.
"Там са предвидени параметри на инфраструктура и строителство, които не съответстват помежду си и дори не отговарят на нормативните изисквания", обобщи още тя.
От думите ѝ стана ясно, че администрацията на София в последните 5 години не е давала мотивирани откази за строителство, а е бавела решенията без причина.
Това е довело и до 1000 съдебни дела, по които общината дължала големи обезщетения. Накрая пак е била принудена да издаде съответните документи за разрешаване на строеж.
За да "дефеодализира" поста на главния архитект, от 1 февруари кметът на София пое част от правомощията му.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: