Наказателните текстове, с които се отнемат превозните средства на пияни и дрогирани шофьори, са противоконституционни. Така смята Върховният касационен съд (ВКС), който сезира Конституционния съд да отмени една от промените в Наказателния кодекс (НК), приети миналото лято.
Санкцията беше приета през август 2023 г. и позволява отнемане на автомобила на пиян или дрогиран шофьор или налагане на глоба в размера на превозното средство, когато то не е собственост на водача.
Според наказателната колегия на ВКС обаче тази практика е незаконна, затова съдиите искат Конституционният съд да се произнесе по въпроса. Те смятат, че колите на пияните шофьори не следва да бъдат изземвани, а трябва да бъдат приобщени като доказателства. А чак след повдигането на обвинение на конкретния шофьор, прокурорът да внесе искане за обезпечаване на отнемането на превозното средство.
"Настояваме, че коментираните интервенции в материалния наказателен закон са произволни, хаотични, противоречащи на самата юридическа негова същност, като чрез тях са въведени мерки, оставащи извън стандартите на наказателното право, на Наказателния кодекс и на Конституцията", се казва в тяхната позиция.
Мотивите на ВКС са, че са нарушени правила, заложени в Конституцията, както и принципът за справедливостта и юридическото равенство на гражданите.
Приетите промени в Наказателния кодекс започнаха да се прилагат миналата година, но тръгнаха при известен хаос. Проблемът беше в това, че кръвните проби за наркотици се бавеха с месеци заради липса на достатъчно техника и лаборатории. Така МВР започна да конфискува коли от шофьори веднага след регистриране на престъплението, но преди да има някаква присъда - както е в разпоредбата.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: