Служебният кабинет се отказа от първоначалната си идея за Бюджет 2023, базиран върху идеята за промяна на данъчните закони, тъй като не вижда подкрепа от страна на водещите партии в парламента. Поради „предизвестения финал“ и за да не действа „на инат“ правителството е решило да внесе в Народното събрание Закон за държавния бюджет за 2023 г., разработен на база действащо законодателство.
„Предложеният законопроект за бюджет за 2023 е с дефицит от 6.4% от БВП, който в номинално изражение представлява почти 12 млрд. лв.“ каза служебният премиер Гълъб Донев на брифинг за медиите.
Припомняме, че по-рано финансовият министър Росица Велкова предупреди, че бюджетът се насочва към свръхдефицит заради високите разходи, свързани с направени по-рано данъчни облекчения, увеличаването на пенсиите, социалните плащания и нереализирани европейски програми. С първоначалната си идея за бюджет МФ искаше да свали дефицита до 3%, в унисон с Маастрихтските критерии. Предложението бе да се увеличат приходите чрез повишаването на някои данъци, като връщането на по-високите ставки на ДДС например.
„Тази седмица двете най-големи политически коалиции ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ обсъдиха бюджета и от заявеното стана ясно, че не подкрепят промените в данъчното законодателство“, коментира Гълъб Донев решението да се внесе друг тип бюджет.
Росица Велкова описа параметрите на бюджета, който МФ ще внесе в парламента, изтъквайки дисбаланса между приходи и разходи. Заложените изчисления показват, че приходите ще нараснат номинално с 6,1 млрд. лв., докато разходите ще се увеличат с 11,8 млрд. лв. „Това води до допълнително повишаване на дефицита с 5,6 млрд. лв“, каза служебният финансов министър.
В резултат на това проектът за бюджет предвижда страната да изтегли нов дълг от 13.7 млрд. лв. Така в края на годината държавният дълг би нараснал до 46.8 млрд. лв. или 25% от БВП, посочи Росица Велкова.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: