Морската вода в седем от единадесет плажа по Южното Черноморие е замърсена с бактерията ешерихия коли, като на места замърсяването е до 41 пъти над нормата. Това установява съвместна проверка на учени от Софийски университет и асоциация "Активни потребители", направена в края на юли и началото на август,
Най-замърсени се оказват водите на Попския плаж на Царево, където стойностите за ешерихия коли достигат 20 666 клетки/100 мл - или над 41 пъти над нормата. На южния плаж на Приморско, показателите са 20 пъти над нормата.
Най-чисти се оказват водите на плаж "Харманите" в Созопол - там са установени само 240 клетки ешерихия коли на 100 мл морска вода. Отлична оценка получават и плажовете в Свети Влас, Поморие и къмпинг "Златната рибка" край Созопол - където лимита е до 500 клетки.
Проверката на учените показва, че в морето по българското Южно Черноморие се изливат свободно фекалии.
Като най-посещаван плаж изследователи посочват "Атлиман" в Китен и в Лозенец - там стойностите на бактерията надхвърлят лимитите съответно 2 и 4 пъти. Това означава, че всъщност броят туристи не е основният критерий за замърсяването. На плажа в Слънчев бряг замърсяването с бактерията е около три пъти над нормата, а на централния плаж в Бургас - два пъти.
За въпросните оценки се прави стандартен тест за санитарна микробиологична оценка, който се използва в целия свят.
Към момента от асоциация "Активни потребители" обясняват, че замърсяването няма връзка с взриването на украинския язовир "Нова Каховка". След неговото разрушаване множество замърсители и боеприпаси попаднаха във водите на Черно море, но засега няма доказани токсични емитанти от Украйна.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: