Кръгът от изпити за новите еврокомисари в Брюксел приключва с изслушвания на най-високопоставените кандидати от страна на Европейския парламент. В последния ден ще бъдат изслушани заместник-председателите на бъдещата Европейска комисия. Сред тях бившата премиерка на Естония Кая Калас, която се стреми да стане следващия външен "министър" на ЕС.
Ако не беше руската война срещу Украйна, Калас може би нямаше да се превърне в един от най-изявените гласове по европейските външни въпроси, отбелязва европейското издание "Politico".
Като министър-председател на Естония тя се опитваше да противодейства на руската агресия - настояваше ЕС да снабдява Украйна с оръжие, както и да замрази руските активи. Изданието пише, че това е нейната най-голяма сила, но и слабост. Естонката ще трябва да разсее опасенията, че прекалено остро се противопоставя на Русия, като с това потенциално пренебрегва други международни приоритети.
Въпреки че се очаква тя да бъде одобрена за поста върховен представител на ЕС за външната политика и сигурност, Калас все пак ще трябва да отговаря на въпроси на евродепутати.
Същото ще прави и кандидатът за "министър" по европейските въпроси Рафеле Фито (Италия). Той ще отговаря за ресор с големи правомощия за контрол на регионалното финансиране на ЕС.
Фито преди това е бил евродепутат от италианската дясна партия "Братя на Италия". Опитът му включва длъжности като министър по европейските въпроси и министър по регионалните въпроси в родината си с дългогодишен фокус върху икономическото развитие, политиката на сближаване и средиземноморските отношения.
В Брюксел ще бъдат изслушани и останалите кандидати за заместници на Урсула фон дер Лайен. Това са:
- Роксана Мънзату (Румъния) - кандидат за еврокомисар с ресор "Хора, умения и подготовка"
- Стефан Сежурне (Франция) - ресор "Просперитет и промишлена стратегия"
- Тереза Родригес (Испания) - ресор "Чист, справедлив и конкурентоспособен преход"
- Хена Мария Виркунен (Финландия) - ресор "Технологичен суверенитет, сигурност и демокрация"
Как се избира еврокомисар
Процесът на изслушване и одобрение на кандидатите за еврокомисари в Европейския съюз е структуриран и многоетапен, с цел да се гарантира тяхната компетентност, независимост и ангажираност към европейските ценности.
- Номинация на кандидати: Всяка държава членка на ЕС предлага свой кандидат за еврокомисар. Новият председател на Европейската комисия (ЕК) разпределя портфейлите и определя ресорите на предложените кандидати.
- Проверка за конфликт на интереси: Преди изслушванията, комисията по правни въпроси на Европейския парламент (ЕП) анализира декларациите за интереси на кандидатите, за да изключи потенциални конфликти на интереси. Това е предварително условие за провеждането на изслушването на даден кандидат.
- Изслушвания в парламентарни комисии: Всеки кандидат се явява пред съответната парламентарна комисия, отговаряща за неговия предложен ресор. По време на изслушванията, които се излъчват на живо, кандидатите представят своите програми и отговарят на въпроси с искане за устен отговор, зададени от членовете на ЕП.
- Оценка на кандидатите: След изслушванията председателите на комисиите и представителите на политическите групи оценяват кандидатите и изготвят съответните писма за оценка. Ако е необходимо, на кандидатите могат да бъдат зададени допълнителни писмени въпроси или да се изиска повторно изслушване. В случай на сериозни притеснения, дадена държава членка може да бъде помолена да предложи нов кандидат.
Ако координаторите на политическите групи не намерят мнозинство от две трети за одобряване на комисаря, въпросът се поставя на гласуване с обикновено мнозинство чрез тайно гласуване на всички членове на комисиите, които отговарят за оценката.
- Одобрение на състава на Комисията: След приключване на изслушванията, новоизбраният председател на ЕК представя целия състав на Комисията и нейната програма на пленарно заседание на ЕП. Евродепутатите разискват и гласуват за одобрение на целия състав на Комисията. За утвърждаване е необходимо мнозинство от подадените гласове.
- Официално назначаване: След одобрението от ЕП, Европейският съвет официално назначава новата Европейска комисия с квалифицирано мнозинство. Това финализира процеса и Комисията може да започне своята работа.
Този процес е създаден, за да осигури прозрачност и демократична легитимност на състава на Европейската комисия, като гарантира, че всеки комисар е подходящ за своята роля и е ангажиран с интересите на Европейския съюз.